Úhoři ze zavřeného tokijského akvária zapomněli na lidi. Pomohly až videohovory
Tokijské akvacentrum Sumida je kvůli pandemii koronaviru pro veřejnost uzavřené. Nepřítomnost návštěvníků nelibě nesou příslušníci čeledi úhořovcovitých. Tito strunatci, připomínající malé hádky, tráví takřka celý svůj život zavrtaní v doupatech, přičemž ze dna vystrkují jen malou část svého těla. Ve volné přírodě žijí ve velkých koloniích, takže to občas vypadá, jako by „vyrůstali“ ze dna. To jim ostatně vyneslo i anglické pojmenování „garden eels“, tedy v překladu „zahradní úhoři“.
TIP: Turisté zmizeli a lvi si vzali Krugerův národní park zpět
Úhoři jsou obecně velmi plachá stvoření, kolonie z tokijského akvária si ale na přítomnost lidí dokonale zvykla. Po nuceném uzavření akvária ale kontakt s lidmi ustal a úhoři se tak vrátili ke starým zvykům – kdykoliv se k nim přiblížili chovatelé, zavrtali se do písku. Pro obsluhu akvária je to nevítaná změna, nemohou totiž zkontrolovat, v jaké jsou zvířata kondici.
Prostřednictvím sociálních sítí se proto pracovníci akvária obrátili na návštěvníky a vyzvali je, aby úhořům „zavolali“. Lidé se tak do akvárii vrátili alespoň prostřednictvím videa. Chytrý trik zafungoval dokonale, od zavedení videohovorů se znovu ukázalo světu přes 300 malých úhořů.
Sumida Aquarium, Business Insider
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)