Tovačovská „rudolfiáda“: Zemřel korunní princ Rudolf skutečně v Mayerlingu?

03.05.2017 - Petr Jirák

Po smrti rakouského následníka trůnu vznikaly různé varianty toho, co se v Mayerlingu událo „doopravdy“. Jedna z nich se rozšířila na Tovačovsku

Sebevražda korunního prince -<p>Jelikož dvůr nechtěl zveřejnit bližší údaje o princově skonu, objevily se různé výklady této události, často přímo fantasmagorické</p>
Sebevražda korunního prince -

Jelikož dvůr nechtěl zveřejnit bližší údaje o princově skonu, objevily se různé výklady této události, často přímo fantasmagorické


Reklama

Dne 30. ledna 1889 korunní princ habsburského dómu Rudolf zastřelil v loveckém zámečku Mayerling u Vídně svou milenku baronesu Mary Vetserovou a vzápětí sám spáchal sebevraždu. Alespoň tak zněla oficiální a nejpravděpodobnější verze události. 

Tovačovská verze

Jedna z pověstí vznikla na Moravě, v okolí Tovačova. V nedalekých Věrovanech byl za normalizace činný Vlastivědný kroužek Otakara Bystřiny, zabývající se regionální historií. Stranou jeho zájmu nezůstala ani pověst, podle níž byl Rudolf tajně převezen z Rakouska do Tovačova a v letech 1889–1894 vězněn nejprve ve věži místního zámku a poté v podzemí „loveckého zámečku“ v Trní, odkud byl odvezen do jiné části habsburské monarchie, konkrétně do Bukoviny. Informuje o tom publikace Záhadná smrt korunního prince Rudolfa, vydaná v roce 1919 v Praze. 

Za vším hledej Hromadu

Důležitou postavou je Jan Hromada z obce Lobodice. Právě on zřejmě stál za vznikem legendy. Naznačuje to několik dobových dokumentů z devadesátých let 19. století, kdy se jeho osobou zabývaly úřady. Obtěžoval je totiž korespondencí, v níž žádal o pomoc pro korunního prince Rudolfa, vězněného na tovačovském zámku.

O Hromadovi se obsáhleji zmínil Jan Vaculík, sedlák z Lobodic, ve své kronice. Hromadovy akce popsal takto: „Měl také utkvělou myšlenku, že ve věži tovačovského zámku je vězněn bývalý korunní princ rakouský Rudolf. Touto myšlenkou pronásledován jezdil do Vídně k císaři, domáhajíce se audience.“

Víra v návrat Rudolfa

Není bez zajímavosti, že pověst o věznění korunního prince vznikla v Tovačově a okolí, tedy sotva deset kilometrů vzdušnou čarou od města Chropyně, k němuž se váže známá pověst o králi Ječmínkovi. Obyvatelé Rakouska-Uherska věřili v Rudolfův blahodárný vliv na dění v monarchii. Tato víra se neztratila ani po tragické události v Mayerlingu. Řada lidí byla přesvědčena, že jejich ikona nezemřela, a pověst to jenom potvrzuje. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 10/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907