Transplantace lidských kmenových buněk vrátila zrak pokusným králíkům

10.03.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Kmenové buňky se stále více uplatňují i v očním lékařství


Reklama

Oko se skládá s vysoce specializovaných tkání. Vědci už dříve dokázali v laboratoři vytvořit z kmenových buněk jednotlivé typy očních buněk rohovky nebo sítnice.

Teď se jim povedlo z lidských kmenových buněk vytvořit více typů očních buněk najednou, včetně buněk čočky, rohovky a spojivky.

Jeden typ buněk, buňky rohovkového epitelu, tenké rychle rostoucí a regenerující vrstvy na povrchu rohovky, vědci dokázali napěstovat v laboratoři a pak je transplantovat do záměrně poškozených očí králíků. Vložené buňky pak králíkům vrátily zrak.

Ve Velké Británii každoročně transplantují část rohovky tisícům pacientů, až doposud ale lékaři byli závislí na lidských dárcích.

  • Zdroj textu:

    Cardiff University, Nature

  • Zdroj fotografií: Mr. Rex / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Někteří lidé mají psy v krvi

Věda

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907