Transplantace malých korálů na zničené útesy urychlí jejich obnovu

28.11.2017 - Stanislav Mihulka

Příroda se obvykle dokáže časem obnovit sama. Když ji ale pomůžeme, jde jí to o poznání snadněji

Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron
Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron

Reklama

Koráli vypadají masivně a tvrdě, ve skutečnosti jsou ale dost zranitelní. Kvůli globálnímu oteplování, znečištění oceánů nebo změnám pH mořské vody opouštějí korály jejich symbiotické řasy. Koráli pak blednou a umírají.

Australští vědci se rozhodli, že tomu nebudou jenom nečinně přihlížet. Nedávno si připsali velký úspěch, když se jim podařilo transplantovat malé korály z jednoho místa australského Velkého bariérového útesu na jiné, které bylo postižené blednutím.

TIP: Nový podvodní mikroskop zobrazuje detaily z intimního života korálů

Badatelé nejprve získali velké množství vajíček a spermií korálů, které se uvolnily do vody při masovém rozmnožování v listopadu 2016. Potom vychovali larvy korálů, které následně rostly po dobu osmi měsíců ve speciální pěstírně. Po uplynutí této doby malé korály umístili zpět do oceánu na ta místa, kde mohou přispět k obnově odumřelých útesů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Southern Cross University

  • Zdroj fotografií: Gary Cranitch/Queensland Museum - 2017 larval reseeding images

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907