Transplantace malých korálů na zničené útesy urychlí jejich obnovu

28.11.2017 - Stanislav Mihulka

Příroda se obvykle dokáže časem obnovit sama. Když ji ale pomůžeme, jde jí to o poznání snadněji

Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron
Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron

Reklama

Koráli vypadají masivně a tvrdě, ve skutečnosti jsou ale dost zranitelní. Kvůli globálnímu oteplování, znečištění oceánů nebo změnám pH mořské vody opouštějí korály jejich symbiotické řasy. Koráli pak blednou a umírají.

Australští vědci se rozhodli, že tomu nebudou jenom nečinně přihlížet. Nedávno si připsali velký úspěch, když se jim podařilo transplantovat malé korály z jednoho místa australského Velkého bariérového útesu na jiné, které bylo postižené blednutím.

TIP: Nový podvodní mikroskop zobrazuje detaily z intimního života korálů

Badatelé nejprve získali velké množství vajíček a spermií korálů, které se uvolnily do vody při masovém rozmnožování v listopadu 2016. Potom vychovali larvy korálů, které následně rostly po dobu osmi měsíců ve speciální pěstírně. Po uplynutí této doby malé korály umístili zpět do oceánu na ta místa, kde mohou přispět k obnově odumřelých útesů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Southern Cross University

  • Zdroj fotografií: Gary Cranitch/Queensland Museum - 2017 larval reseeding images

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907