Transplantace malých korálů na zničené útesy urychlí jejich obnovu

28.11.2017 - Stanislav Mihulka

Příroda se obvykle dokáže časem obnovit sama. Když ji ale pomůžeme, jde jí to o poznání snadněji

Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron
Transplantace korálů - Umísťování korálů na útesy u australského ostrova Heron

Reklama

Koráli vypadají masivně a tvrdě, ve skutečnosti jsou ale dost zranitelní. Kvůli globálnímu oteplování, znečištění oceánů nebo změnám pH mořské vody opouštějí korály jejich symbiotické řasy. Koráli pak blednou a umírají.

Australští vědci se rozhodli, že tomu nebudou jenom nečinně přihlížet. Nedávno si připsali velký úspěch, když se jim podařilo transplantovat malé korály z jednoho místa australského Velkého bariérového útesu na jiné, které bylo postižené blednutím.

TIP: Nový podvodní mikroskop zobrazuje detaily z intimního života korálů

Badatelé nejprve získali velké množství vajíček a spermií korálů, které se uvolnily do vody při masovém rozmnožování v listopadu 2016. Potom vychovali larvy korálů, které následně rostly po dobu osmi měsíců ve speciální pěstírně. Po uplynutí této doby malé korály umístili zpět do oceánu na ta místa, kde mohou přispět k obnově odumřelých útesů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Southern Cross University

  • Zdroj fotografií: Gary Cranitch/Queensland Museum - 2017 larval reseeding images

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907