Trest za skrytou vysílačku: Vyhlazení obce Ležáky

- Redakce 100+1 historie

<p>Ležáky</p>

Ležáky

24 . 6 . 1942

Reklama

Přestože byly parašutistické skupiny vysazovány na území Protektorátu od roku 1941, až atentát na Reinharda Heydricha citelně zasáhl celý český národ. Ostré perzekuce na sebe nenechaly dlouho čekat. Děsivý zásah v obci Lidice měl o čtrnáct dní později dohru. 24. června 1942 vyhladili nacisté osadu Ležáky.

TIP: Otazníky nad operací Anthropoid: Jaké bylo pozadí atentátu na Reinharda Heydricha?

Důvod? Skrytá vysílačka Libuše, která patřila parašutistické skupině Silver A, podílející se na atentátu na zastupujícího říšského protektora. Osada byla v odpoledních hodinách obklíčena a shromážděné obyvatelstvo odvezeno do Pardubic. Ještě téhož večera Němci 33 dospělých zastřelili a jedenáct dětí poslali do plynových komor. Pouze dvě sestry byly shledány vhodné k převýchově v německých rodinách. Osm domů, které tvořily osadu, následně ozbrojenci vyrabovali a zapálili.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907