Trest za skrytou vysílačku: Vyhlazení obce Ležáky

- Redakce 100+1 historie

<p>Ležáky</p>

Ležáky

24 . 6 . 1942

Reklama

Přestože byly parašutistické skupiny vysazovány na území Protektorátu od roku 1941, až atentát na Reinharda Heydricha citelně zasáhl celý český národ. Ostré perzekuce na sebe nenechaly dlouho čekat. Děsivý zásah v obci Lidice měl o čtrnáct dní později dohru. 24. června 1942 vyhladili nacisté osadu Ležáky.

TIP: Otazníky nad operací Anthropoid: Jaké bylo pozadí atentátu na Reinharda Heydricha?

Důvod? Skrytá vysílačka Libuše, která patřila parašutistické skupině Silver A, podílející se na atentátu na zastupujícího říšského protektora. Osada byla v odpoledních hodinách obklíčena a shromážděné obyvatelstvo odvezeno do Pardubic. Ještě téhož večera Němci 33 dospělých zastřelili a jedenáct dětí poslali do plynových komor. Pouze dvě sestry byly shledány vhodné k převýchově v německých rodinách. Osm domů, které tvořily osadu, následně ozbrojenci vyrabovali a zapálili.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907