Tučňáci nejsou nevšímaví: Lidská pozornost škodí zdraví

16.07.2018 - Zuzana Teličková

Studie publikovaná v časopise BMC Ecology vyvrací dřívější domněnku, že turismus nemá okamžitý negativní dopad na život tučňáků.

<p>Na přítomnost lidí si tučňáci postupně zvyknou. V žádném případě to ale není událost, na kterou by se těšili.</p>

Na přítomnost lidí si tučňáci postupně zvyknou. V žádném případě to ale není událost, na kterou by se těšili.


Reklama

„Zdá se, že tučňáky do jisté míry ovlivňují všechny lidské aktivity,“ uvádí vedoucí studie Vincent Viblanc, který zkoumal reakce tučňáka patagonského na stresové podněty.

Viblanc mimo jiné porovnával patnáct tučňáků hnízdících v oblasti, kde se pravidelně vyskytovali lidé, s osmnácti tučňáky hnízdícími na klidných místech. Všichni zkoumaní jedinci zrovna vychovávali mládě staré dva dny až jeden měsíc.Vědci napodobovali turisty a přibližovali se k hnízdištím na vzdálenost deseti metrů, přičemž měřili srdeční tep zvířat, který je indikátorem hladiny stresu. Ukázalo se, že na hluk, lidský hlas a přiblížení člověka reagují zrychleným srdečním tepem všichni tučňáci, a to i ti, kteří jsou na přítomnost turistů zvyklí. Jejich reakce však byla mírnější. Naopak při odchycení byla stresová reakce u všech tučňáků stejná.

Autoři studie z toho vyvozují, že tučňáky sice přítomnost člověka stresuje, ale že si na ni dokáží do určité míry zvyknout a neplýtvají pak tolik energií na stresovou reakci. Viblanc proto navrhuje, aby byla stanovena přísná pravidla pro pozorování těchto zvířat a určena hranice, kterou turisté již nesmí překročit. Sledování v tichosti a z dálky pomocí dalekohledu se zdá být ideálním způsobem, jak vyjít vstříc oběma stranám. Když si zvířata na turisty zvyknou, vyhodnotí jejich přítomnost jako něco, co je bezprostředně neohrožuje a kvůli čemu se nemusí znepokojovat.

TIP: Stres zabiják: Nadprodukce stresového hormonu může leguány zabít

Podle Viblanca lze výsledky studie přenést nejen na ostatní druhy tučňáků, ale i na mnohá jiná zvířata. I dobře míněné zásahy lidí mohou totiž vyvolávat stres, jenž postupně zhoršuje fyzickou kondici. Nakolik zvířatům ubližuje dlouhodobá přítomnost člověka, zatím není jasné. Viblanc se chystá měřit a porovnávat hladinu stresových hormonů u populací tučňáků žijících v permanentní blízkosti člověka a těch, které si zatím mohou užívat života v nenarušených podmínkách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907