Stres zabiják: Nadprodukce stresového hormonu může leguány zabít

26.12.2016 - Zuzana Teličková

Šestiletá studie galapážských leguánů zabývající se působením stresového hormonu kortikosteronu na zdraví a délku života těchto zvířat odhalila, že kortikosteron může pro leguány za určitých okolností znamenat i smrt

Stresovaní kliďasové -<p>Ačkoli leguáni působí naprosto netečným dojmem, v případě krizových situací se mohou doslova vystresovat k smrti</p>
Stresovaní kliďasové -

Ačkoli leguáni působí naprosto netečným dojmem, v případě krizových situací se mohou doslova vystresovat k smrti


Reklama

V krizových situacích je hormon kortikosteron nepostradatelný. Řídí životně důležitou reakci „bojuj nebo uteč“ a při nedostatku potravy, který nastává například při pravidelně se opakujícím klimatickém jevu El Niño, reguluje výdej energie. Pokud ale organismus nedokáže produkci tohoto hormonu včas zastavit, dojde ke spotřebování proteinových zásob, jež měly leguánům zajistit energii nutnou k přežití. Takto oslabená zvířata nedokážou čelit nedostatku potravy a umírají hlady. Hormon, který jim za normálních okolností život zachraňuje, je o něj připraví.

TIP: Varani, bazilišci a leguáni aneb Setkání s velkými ještěry

Objev učinil americký biolog Michael Romer z Tuftsovy univerzity v Bostonu, když sledoval 98 leguánů mořských několik týdnů před vypuknutím jevu El Niño a v jeho průběhu. Leguáni reagovali na El Niño dvěma způsoby – buď v určité chvíli zastavili produkci kortikosteronu a krizi přežili (75 jedinců), nebo v tvorbě stresového hormonu pokračovali, takže jeho hladina v krvi příliš stoupla, a oslabení leguáni zemřeli (23 jedinců).

Zatím není jasné, jaký mechanismus má na svědomí tuto rozdílnou reakci a jak hospodaří se stresovými hormony jiné živočišné druhy. Jisté je, že současnou ropnou katastrofu v Mexickém zálivu přežijí jen ta zvířata, která dokáží produkci kortikosteronu správně regulovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 7-8/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907