Tuk, jako symbol doby: V Amsterdamu vzniká obří ledovec z tuku

12.03.2018 - Zuzana Rychlá


Reklama

Některé umělecké počiny mohou působit poněkud extravagantně a občas i kapku nechutně. Na rozdíl od mistrů dávné doby jde dnes zhusta o symboly než o umělecké objekty jako takové. Je to případ i dvojice umělců z Amsterdamu, kteří tvoří ledovec z tuku.

TIP: Nezdolný tukovec: Londýnské Muzeum hodlá vystavit nechutnost z kanalizace

Jejich plovoucí „fatberg“ neboli „tukovec“ (z anglického „fat“ čili „tuk“ a „iceberg“, tedy „ledovec“), který Friends Mike Thompson a Arne Hendriks budují již čtvrtým rokem a který hodlají dopravit k severnímu pólu, váží již přes tunu.

Tuk je podle tvůrců tohoto podivného projektu dokonalým symbolem dnešní doby – je organický a zároveň si jej spojujeme s energií. Je ale také symbolem zdraví, krásy a nadměrné spotřeby. Tunový Fatberg je složený z různých živočišných a rostlinných tuků. Tvůrci by jej ale časem rádi obohatili i o tuk lidský – například o tuk pocházející z liposukčních zákroků.

  • Zdroj textu:

    Fatberg, Gizmodo, Inhabitat

  • Zdroj fotografií: Facebook | Fatberg

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907