Tuňák za miliony: Na nákupy na tokijském rybím trhu Tsukidži

27.05.2018 - Kateřina Procházková

Pravděpodobně tam najdete všechno, co žije ve vodě. O jakém místě je řeč? Nejde ani o akvárium, ani o zoo, ale o největší rybí trh na světě – tokijský market Tsukidži

<p>Tuňák dosahuje délky kolem dvou metrů, pěticentimetrový plátek nejlepšího tuňáka vyjde na pět set korun.</p>

Tuňák dosahuje délky kolem dvou metrů, pěticentimetrový plátek nejlepšího tuňáka vyjde na pět set korun.


Reklama

Nejrušněji je na rybím trhu Tsukidži v Tokiu ráno. Už v pět hodin totiž začíná aukce tuňáků. O nejlepší kousky se skoro pokaždé strhne boj a není se čemu divit – prodávají tady ty nejlepší tuňáky v Japonsku a možná i v celé Asii a na světě. Zákazníci zmrzlé ryby prohlížejí a nakukují do řezů, protože při výběru je nutná opatrnost. Kvalitní tuňák tu může vyjít až na desetitisíce korun – jenže nabízené kusy váží okolo pěti set kilogramů. Překvapující, že? Kdo by to do masové drti, kterou u nás koupíte v konzervě, řekl.  

Pět set druhů ryb

Křik a přihazování stovek jenů trvá hodinu až dvě. Záleží na množství ryb a licitování. A rozhodně nejde o zanedbatelné částky - například v roce 2011 se zde modroploutvý tuňák vydražil za více než čtrnáct miliónů korun. Nejvyšší cena zde padla v roce 2013, kdy byl 222kilogramový tuňák prodán za 155,4 milionu jenů (v přepočtu asi 29 milionů korun).

Jeden plátek této syrové ryby v japonském sushi baru pak může vyjít až na dva tisíce jenů, tedy asi pět set korun. Není to málo, vzhledem k tomu, že sashimi o-toro, jak se v japonštině prorostlému plátku syrového tuňáka říká, není delší než pět centimetrů. 

Na pultech se dá najít opravdu vše: od levných mořských řas přes drahý kaviár a miniaturní sardinky až po zatracované velrybí maso. Čerstvé, mražené, uzené, sušené, ale i nakládané ryby a mořští živočichové jsou všude okolo.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Téměř neviditelný podzemní požár rašeliny ve Středním Kalimantanu, Borneo

Věda

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907