Tureckou obilnicí se šíří masivní závrty: Jen letos jich zemědělci evidují přes 600

01.05.2021 - Martin Reichman


Reklama

Provincie Konya je díky svým nekonečným pšeničným lánům považována za nevyčerpatelnou obilnici Turecka. Situace se ale v posledních letech mění – přestože je oblast ve středoturecké nížině stále hlavním zemědělským centrem země, problémů zde rychle přibývá.

Turecké zemědělce stále častěji trápí masivní závrty, které se na jejich polích objevují. Některé měří v průměru jen několik metrů a jsou relativně mělké, objevily se ale už i obří závrty hluboké až 150 metrů. Podle profesora Fetullaha Arika se závrty objevují v posledních 10 až 15 letech, jejich množství a rozsah je ale rok od roku horší. Zatímco v roce 2018 bylo v provincii Konya nahlášeno přes dvě desítky závrtů, v loňském jich bylo už 350. Jen za letošní rok úřady evidují nejméně 660 závrtů

TIP: Brány do pekel: Obří závrty, které spolknou i třípatrový dům

Kořeny problémů sahají podle odborníků až do 70. let minulého století. Tehdy totiž začalo nekontrolované využívání podzemní vody pro zavlažování, což je ostatně praxe, která zde funguje dodnes. Sucha posledních let ale přinesla pokles podzemní hladiny vody a vznikly tak podmínky pro propad půdy. Vzhledem k množství závrtů je s podivem, že si doposud nevyžádaly žádné oběti na životech. Za příliš efektivní nepovažují odborníci ani praxi zasypávání závrtů. Závrty jsou podle nich mnohem hlubší, než je vidět z povrchu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907