Tvarůžky: Zrající český unikát se u nás vyrábí už nejméně 400 let

26.09.2019 - redakce Víkend

Mnohé regiony světa lákají na netradiční speciality: Sardinie se pyšní sýrem s larvami, Švédsko zas zkvašenými sledi. V České republice pak máme olomoucké tvarůžky – zrající sýry, jejichž typická vůně nenechá nikoho chladným

<p>První výrobnu tvarůžků založil v Lošticích na sklonku 19. století <strong>Alois Wessels</strong> (na snímku uprostřed mezi svými zaměstnanci).</p>

První výrobnu tvarůžků založil v Lošticích na sklonku 19. století Alois Wessels (na snímku uprostřed mezi svými zaměstnanci).


Reklama

Ideální tvarůžek se vyznačuje svěžím zlatožlutým mazem na povrchu a jantarovou barvou na lomu. Dokonale vyzrálé kousky jsou pak probarveny po celé ploše. Samozřejmě nesmí chybět charakteristická vůně, pro kterou někteří netradiční sýr milují a jiní ho dvakrát nemusejí

Ze statků do továren 

Aromatickou pochoutku známe již stovky let, dodnes však přesně nevíme, kdo ji vymyslel. „Její původ zůstává neznámý, nicméně už v roce 1585 se v archivech objevuje první zápis ve znění ‚dvě kopy tvarůžků‘,“ přibližuje vedoucí olomouckého muzea tvarůžků Pavel Pospěch

Původně se jednalo o čistě domácí sýr. První podnikání průmyslového charakteru zahájil na konci 19. století v Lošticích Alois Wessels a později vznikaly také další firmy. Ránu jim však zasadily obě světové války a poté nástup socialismu. V době sametové revoluce už existovali pouze tři producenti tvarůžků a dnes najdeme jedinou výrobnu právě v Lošticích: Zásobuje nejen celé Česko, ale i naše sousedy a provozují ji Wesselsovi potomci.

Na tisíc způsobů 

O neutuchající popularitě unikátního sýra svědčí rovněž olomoucký festival, který se každoročně těší velké návštěvnosti. Na akci se pravidelně spotřebuje 5,5 tuny olomouckých tvarůžků, tedy zhruba 55 tisíc balení. 

Zájemci mohou na místě sýr ochutnat na všemožné způsoby: smažený, v bramborovém těstě, jako „tatarák“ na topince či v burgeru. Pro odvážnější jsou pak připraveny třeba tvarůžky na lívanci či tvarůžková zmrzlina.

Zdravá pochoutka 

V Lošticích najdete dokonce Tvarůžkovou cukrárnu, která se specializuje na „zákusky“ a další pochutiny z fermentovaného sýra. Kromě toho, že jde o skutečnou pastvu pro oči, představují zákusky z „tvarglí“ také dobré pomocníky při dietě. Sýr totiž zásadně vzniká z odtučněného mléka, tělu dodává plnohodnotné bílkoviny a zatěžuje ho jen malým množstvím sacharidů či tuku.

TIP: Bílé zlato z Česka: Za první republiky se chřest z Hodonínska vyvážel i do Francie

Výroba přitom nevyžaduje nic speciálního. Základ tvoří kvalitní netučný kyselý tvaroh: Dřív se šlapal nebo mačkal, dnes už zmíněnou činnost vykonávají stroje. Následuje formování sýrové hmoty do kulatého tvaru, sušení, koupání a konečně to nejdůležitější – zrání. Unikátní pochoutka se navíc jako jediný tuzemský produkt dostala do světově uznávané encyklopedie sýrů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907