U červených trpaslíků se často vyskytují planety typu Země: Jsou plné vody

27.10.2016 - Stanislav Mihulka

Podle nových počítačových simulací obíhají červené trpaslíky planety dost podobné Zemi. Jsou ale obyvatelné?

Planety u červeného trpaslíka -<p>U červených trpaslíků je zřejmě hodně terestrických planet s vodou</p>
Planety u červeného trpaslíka -

U červených trpaslíků je zřejmě hodně terestrických planet s vodou


Reklama

Červení trpaslíci jsou nejhojnějšími hvězdami v Mléčné dráze a nejspíš i v celém vesmíru. Proto vědce nesmírně zajímá, jaké planety kolem nich obíhají, a jak jsou asi obyvatelné.

Astrofyzici ze švýcarské Univerzity v Bernu nasimulovali vznik planet v obyvatelných zónách červených trpaslíků – tady takových, jako je například nedávno objevená planeta typu Země u Proximy Centauri. A došli k závěru, že v takovém případě se nejčastěji utvoří planety zhruba velikost Země, pokryté spoustou vody.

Planety plné vody

Na těchto planetách u červených trpaslíků by dokonce mělo být mnohem více vody, než na Zemi. Devadesát procent takových planet by mělo obsahovat více než 10 procent vody, přičemž na Zemi je sotva 0,02 procenta vody.

Kapalná voda je nezbytnou ingrediencí pro život pozemského typu. Jestli jsou ale planety plné vody u červených trpaslíků obyvatelné nebo ne, zatím zůstává záhadou.

TIP: U červeného trpaslíka TRAPPIST-1 obíhají dvě kamenné planety s atmosférou

Planety červených trpaslíků mohou čelit silnému ozařování, četným hvězdným erupcím, mohou s nimi být ve vázané rotaci, podobně jako Měsíc se Zemí a mít tím pádem extrémní klima. 

  • Zdroj textu:

    University of Bern, Astronomy and Astrophysics

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907