Ubránili se přesile: Legendární bitva o vietnamské údolí La Drang (2)

08.01.2019 - Marek Brzkovský

Američtí vojáci se za pomoci vrtulníků často přemisťovali a svedli díky nim nejednu bitvu. První z nich proběhla v listopadu 1965 ve vietnamském údolí Ia Drang, ale obě strany se nemohou shodnout na tom, kdo ji vlastně vyhrál

<p>Vojáci 1. jízdní divize (aeromobilní) na přistávací zoně X-Ray</p><p> </p>

Vojáci 1. jízdní divize (aeromobilní) na přistávací zoně X-Ray

 


Reklama

S příchodem soumraku se podařilo z X-Ray za pomoci vrtulníků evakuovat všechny raněné a Moore provedl obhlídku celého obranného perimetru. Boje se na chvíli utišily a velitel plánoval na ráno další pokus probít se k četě poručíka Herricka. Té se podařilo na místě přečkat noc, přestože nepřítel na její postavení podnikl tři zteče. Než ale jednotky z X-Ray mohly ráno vyrazit na pomoc, Severovietnamci na ně udeřili.

Předchozí část: Ubránili se přesile: Legendární bitva o údolí La Drang (1)

Na vzletovou oblast začaly pršet střely z raketometů a minometů a nepřítel zaútočil ze všech stran. Někde pronikl i přímo do perimetru a došlo na boj muže proti muži. Kulometčík Willard Parish po vystřílení munice svého kulometu M60 musel tasit pistoli a pálil na Severovietnamce z několika metrů. Po odražení útoku kolem něj leželo 12 mrtvých nepřátel a on později obdržel Stříbrnou hvězdu (Silver Star Medal). Pod palbu se dostalo i velitelské stanoviště velitele operace pplk. Moora a zranění utrpěl i radista přímo vedle něj. Moore musel nechat odvysílat kód Zlomený šíp, který znamená, že americké jednotce bezprostředně hrozí porážka. 

Letectvo zasahuje 

Kolem osmé hodiny nařídil Moore odpálit barevné dýmovnice, aby mohlo letectvo a dělostřelectvo lépe rozeznat pozice obranného perimetru. Rakety a granáty začaly dopadat jen 50 až 100 m od vlastních pozic. Jeden stíhací bombardér F-105 ale omylem svrhl dvě napalmové bomby na americké pozice. Několik mužů utrpělo popáleniny a byla zničena i část pracně dopravené munice.

Teprve po deváté hodině útoky nepřátel ustaly a na X-Ray začaly přistávat vrtulníky s posilami. Nejhorší nebezpečí pominulo, zahynulo však 42 amerických vojáků a dalších 20 utržilo zranění. Nově příchozím se naskytl obraz naprosté zkázy a jeden z nich výjev později popsal: ,,Všude byla těla Američanů a Severovietnamců. Mnoho mrtvých nepřátel obklopovalo velitelskou pozici čety. Jeden mrtvý voják byl zakleslý s mrtvým vojákem severovietnamské armády, měl ruce kolem jeho krku. Mrtvoly nepřátel, části jejich těl a jejich zbraně se válely všude kolem perimetru. Všude se nacházely krvavé stopy a důkazy toho, že mnoho těl bylo odtaženo.“

Další pokus

Pplk. Moore zkonsolidoval své síly a rozhodl se provést další pokus o vyproštění obležené čety poručíka Herricka. Krátce po poledni záchranná jednotka vyrazila. Postupovala velmi opatrně, a kdykoli se dostala pod palbu, přivolala na pomoc letectvo, nebo na nepřátelský odpor navedla vlastní dělostřelectvo. Velkou pomocí byly hlavně nízko nad zemí se držící A-1 Skyraidery.

Stroje ověšené neřízenými raketami a bombami s napalmem létaly velmi nízko nad džunglí a zasahovaly cíle s chirurgickou přesností. Jeden z těchto odolných letounů přesto během bitvy srazila z oblohy nepřátelská palba. Jeho pilot zahynul a vrak skyraideru pak rozmetala salva raket z amerického bitevního vrtulníku. 

Četa je zachráněna 

Pod ochranou letadel tedy záchranná výprava postupovala k odříznuté četě a brzy narazila na mýtinu s obřím mraveništěm. Zde ležel jeden z padlých kulometčíků stále ještě s pistolí v ruce. Pak konečně nalezli četu, které stále velel seržant Savage. Někteří jeho muži se prý v tomto okamžiku rozplakali. Útoky nepřátel zcela ustaly a podařilo se důkladně prohledat oblast a nalézt většinu padlých. I ty se pak podařilo dopravit na přistávací zonu X-Ray.

Na ní Američané strávili ještě jednu noc, kdy na ně po půlnoci nepřítel dvakrát neúspěšně zaútočil. Nad oblastí v noci stále kroužila americká letadla a osvětlovala bojiště světlicemi. Za svítání proběhl poslední severovietnamský útok, i ten se však podařilo odrazit. Pak letectvo uskutečnilo rozsáhlý úder na okolí a po něm se američtí vojáci vydali na průzkum. Došlo jen k několika menším přestřelkám a vypadalo to, že se protivník stáhl. Na místě zůstalo mnoho nepřátelských zbraní, které vojáci sebrali a později je ženisté zničili výbuchem.

TIP: Nemilosrdná válka vrtulníků: Aeromobilní jednotky ve Vietnamu 

Bitva skončila a kolem 15.00 začaly vrtulníky odvážet příslušníky 7. jízdního pluku z oblasti. Výsledky střetu byly velmi rozporuplné. Američané přišli o 237 padlých, 258 raněných a 4 nezvěstné. Severovietnamci dnes udávají, že měli 559 padlých a 669 zraněných. To však nezní příliš pravděpodobně, neboť po bitvě se našlo 1 064 těl. Je proto možné, že severovietnamský údaj zahrnuje jen vojáky, a ne příslušníky Vietkongu. Ve skutečnosti operace nepřinesla žádné větší výsledky, neboť poté, co vrtulníky odlétly, oblast znovu obsadili severovietnamští vojáci. 

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Pinterest

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907