Uhlíkové nanotrubičky ochrání hypersonické letouny před žárem

18.11.2019 - Stanislav Mihulka

Letecká doprava by v příští dekádě měla přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. Velká očekávání vkládají inženýři do hypersonických letounů, tedy takových, které dokážou letět rychlostí Mach 5

<p>Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.</p>

Hypersonický let bude extrémní, takže hypersonické letouny potřebují extrémně odolné materiály.


Reklama

V laboratořích na řadě míst světa vznikají letouny nové generace, které budou schopné vozit pasažéry a náklad hypersonickými rychlostmi, tedy rychlostmi minimálně Mach 5. Extrémní rychlost bude velmi zatěžovat konstrukci letounu, proto je nutné zároveň vyvíjet nové materiály, které takovou zátěž zvládnou.

Američtí vědci a inženýři Floridské státní univerzity vsadili na pokročilé nanomateriály, které jsou tvořené plátky z uhlíkových nanotrubiček, tedy nepatrných trubiček, které tvoří jediná stočená vrstva atomů uhlíku. Z tohoto materiálu je možné vytvořit velmi lehký a zároveň velice odolný tepelný štít, který ochrání letoun při hypersonickém letu.

TIP: Plátky grafenu na pilířích nanotrubiček: Uhlíkové nanomateriály ve 3D

Nový materiál, kterému jeho tvůrci přezdívají „buckypaper“ je po stlačení do vrstev tepelného štítu asi 10× lehčí než ocel stejné velikosti, ale zároveň je až 500× pevnější. První testy ukázaly, že tenké vrstvy tohoto materiálu si uchovávají svoji pevnost a ohebnost, zatímco výborně chrání před žárem, až do teploty 1 900 °C.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907