Uhrančivé, ale nebezpečné: Proč jsou čtvercové vlny příčinou katastrof?

Na první pohled vypadají čtvercové (někdy také příčné) vlny velmi efektně. Hlavně pro námořníky jde ale o nebezpečný fenomén – udává se, že jde o jednu z častých příčin námořních katastrof.

23.10.2022 - Barbora JelínkováPři sledování oceánu můžeme někdy na hladině zaznamenat neobvyklé vlny připomínající čtvercovou mříž či dlaždice – a to i v příbřežních oblastech, přestože častěji se objevují na volném moři. Ačkoliv na první pohled působí neškodně, a dokonce půvabně, ve skutečnosti se jedná o nebezpečnou záležitost. Čtvercové vlny se totiž utvářejí, když se střetnou dva či více vlnových souborů různé rychlosti a síly. Je-li jejich vzájemný úhel větší než 45°, vzniká zmíněný jev, jenž může cestovat na ohromné vzdálenosti.

TIP: Severním Pacifikem se prohnala obří „vlna duchů“: Šlo o nejextrémnější vlnu svého druhu

Ne vždy je navíc výrazně patrný na hladině, což znamená značné riziko pro námořníky: Nejenže takové vlny mohou náhle strhnout loď z původního směru, ale především komplikují navigaci a ovládání plavidla. Udává se dokonce, že jde o jednu z častých příčin námořních katastrof. Naopak pozorovatelům na břehu skýtají úchvatnou podívanou a tam, kde se vyskytují opakovaně a pravidelně – například u ostrova Ré při západním pobřeží Francie – míří cestovatelé právě kvůli efektním fotografiím. 


Další články v sekci