Severním Pacifikem se prohnala obří „vlna duchů“: Šlo o nejextrémnější vlnu svého druhu

16.02.2022 - Stanislav Mihulka

Severním Pacifikem se prohnala obří vlna. Měřila přes 17 metrů a podle vědců šlo o událost, která se objeví zhruba jednou za 1 300 let

<p>Vlna u poloostrova Ucluelet dosahovala výšky 17,6 metrů a okolní vlny převyšovala trojnásobně. <em>(ilustrační foto Shutterstock)</em></p>

Vlna u poloostrova Ucluelet dosahovala výšky 17,6 metrů a okolní vlny převyšovala trojnásobně. (ilustrační foto Shutterstock)


Reklama

Říká se jim „rogue wave“, tedy „darebné“, nebo též „ničemné vlny“, případně „ghost waves“ – „vlny duchů“. Přicházejí znenadání a mají schopnost smést obří lodě, ropné plošiny nebo mořské větrné parky. Svou výškou přesahují vše, co na moři známe, snad s výjimkou přívalových vln způsobených tsunami. Ty ale dosahují velkých výšek až u pobřeží a na širém oceánu jsou takřka neviditelné.

Vědci dlouho považovali „ničemné vlny“ za námořnický folklor, obrat nastal až v roce 1995, kdy extrémní vlna poškodila ropnou plošinu Draupner v Severním moři. Podle dat z radarů dosahovala „rogue wave“ výšky 25,6 metru.

Neviditelná rekordmanka

„Ničemná vlna“ se podle vědců prohnala v roce 2020 také severním Pacifikem. V listopadu 2020 se zde jedna bóje u poloostrova Ucluelet v kanadské Britské Kolumbii vznesla do výšky 17,6 metrů. Vědci měli v tomto případě velké štěstí – bóje byla součástí výzkumného projektu Marine Environmental Data Section, a pokud by ji vlna minula, zřejmě by se o její existenci nikdo nedozvěděl.

Uclueletská vlna není rekordmankou, pokud jde o absolutní výšku. Výjimečnou ji podle vědců činí něco jiného – její proporce vzhledem k okolním vlnám. Zatímco vlna, která poškodila plošinu Draupner, měřila 25 metrů, její okolní vlny dosahovaly maximální výšky okolo 12 metrů.  Uclueletská vlna byla v tomto směru mnohem mohutnější – svůj doprovod převýšila trojnásobně. Podle oceánografa Johannese Gemmriche z kanadské Univerzity Viktorie se podobná vlna objeví zhruba jednou za 1 300 let.

TIP: Jižním oceánem se prohnala rekordní vlna vysoká 24 metrů

Dobrou zprávou je, že uclueletská vlna nezpůsobila žádné škody na majetku ani na životech. Horší zprávou podle vědců je, že její rekordní zápis nemusí vydržet příliš dlouho. Odborníci předpovídají, že s postupujícím globálním oteplováním planety a změnou klimatu bude přízračných vln přibývat a podobná vlna by se mohla objevit mnohem dříve než za 1 300 let.

Data, která vědci v souvislosti s uclueletskou vlnou získali, nyní poslouží při vývoji předpovědních modelů. Ty by mohly ovlivnit podobu námořních tras nebo třeba plánování a výstavbu projektů na otevřeném moři. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907