Ukrajinský kutil si splnil svůj sen: Postavil si vlastní ponorku

07.01.2017 - Richard Guryča

Většina lidí v garáži parkuje auto. Vasyl Čikur však v té své nahradil rodinný vůz ponorkou. Postavil ji celou sám a rozhodně ji nemá jen na okrasu. Jeho stroj je naprosto funkční a návštěvníci pláže v ukrajinské Oděse už mohli svérázného konstruktéra spatřit, jak se svým plavidlem mizí pod hladinou

Ponorka z ukrajinské garáže -<p>Plavidlo se prý umí ponořit až do hloubky padesáti metrů a plout rychlostí 6,5 kilometru v hodině.</p>
Ponorka z ukrajinské garáže -

Plavidlo se prý umí ponořit až do hloubky padesáti metrů a plout rychlostí 6,5 kilometru v hodině.


Reklama

Všechno nejlepší a ať se ti splní všechno, po čem toužíš. Tak takovéhle obyčejné blahopřání k narozeninám mělo na Vasyla Čikura z Oděsy stejný účinek jako náboženské prozření. Tehdy si totiž uvědomil, že si vždycky přál mít ponorku. A taky to, že sedět a čekat, jestli se mu jeho sen vyplní, nestačí. Že pro to musí něco udělat. Jeho třímetrové podvodní plavidlo je dnes důkazem toho, že i sebebláznivější nápad nemusí být nutně odsouzený k neúspěchu.

„Když jsem v ní poprvé seděl, zažíval jsem takovou euforii, že ji ani nedokážu popsat. Bylo to jako plout vesmírem. Neuvěřitelné. Nemohl jsem se až do večera uklidnit,“ popisuje Vasyl Čikur. 

Dva roky trvalo, než o sobě mohl prohlásit, že je majitelem privátní jednomístné ponorky. Z rodinných úspor jeho koníček ukrojil v přepočtu zhruba čtvrt miliónu korun, ale výsledek stojí za to. Jeho plavidlo se prý umí ponořit až do hloubky padesáti metrů a plout rychlostí 6,5 kilometru v hodině.

„Všichni o něj máme strach pokaždé, když si vyjede na moře. Je na otevřeném moři, pod vodou, nevidíme ho, neslyšíme. Je to nebezpečné. Jenže jeho to těší a líbí se mu, když okolo něj nikdo není. Takhle on odpočívá,“ svěřuje se Vasylova dcera Oksana. 

Malé ponorky na zakázku

Vasylovo plavidlo má za sebou teprve pár ponorů, ale už teď s ním má ale osmačtyřicetiletý podnikatel velké plány. „Chtěl bych ponorku vylepšit do takové podoby, aby mohla ve vodě provádět akrobatické kousky. Pak bych mohl stavět ponorky na zakázku – prodával bych je nebo pronajímal. Byly by pro dvě, tři nebo pět osob. Nejdřív ale musím přimět úřady, aby mi udělily registraci.“ 

Vasylova rodina by ale byla radši, kdyby si našel jiné hobby. „Máma se o něj hodně bojí. Sedí doma a čeká, až jí zavolá, že je v pořádku. Tátův koníček se jí ani trošku nelíbí. Vždycky říká: potřebuji svého manžela živého a ty zase svého otce. Je z toho hodně nervózní,“ popisuje obavy Vasylovy rodiny Oksana Čikurová.

  • Zdroj textu:

    100+1 Speciál: Koření

  • Zdroj fotografií: chikur.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.

Věda
Zajímavosti

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.

Příroda

Proudy plynu ve spirální galaxii NGC 4321.

Vesmír
Historie

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907