Reklama


Umění škodí zdraví: Po návštěvě umělecké galerie můžete skončit i v péči lékařů

25.07.2017 - Kateřina Helán Vašků

Bušení srdce, nevolnost, mdloby, zmatenost, a dokonce halucinace. To vše vás může potkat po návštěvě umělecké galerie. Na vině překvapivě není umělecká kvalita, jako spíš přemíra umění


Reklama

Bušení srdce, nevolnost, mdloby, zmatenost, a dokonce halucinace – to vše mohou pociťovat lidé trpící tzv. Stendhalovým syndromem, známým též jako „florentský syndrom“ či „hyperkulturémie“. Jedná se o velmi zvláštní dočasnou poruchu a zmíněné stavy při ní u postiženého nastávají po zhlédnutí obvykle většího množství uměleckých děl, jež pro něj mají velký osobní význam. 

Onemocnění dostalo název podle francouzského spisovatele Stendhala, který popsal odpovídající zkušenost v roce 1817 při návštěvě Florencie. Důsledky syndromu jsou přitom pro některé osoby natolik závažné, že vyžadují pobyt v nemocnici, a dokonce nasazení antidepresiv. Například nemocnice Santa Maria Nuova ve zmíněné Florencii každoročně přijímá turisty trpícími závratěmi a dezorientací, poté co zhlédli sochu Davida či mistrovská díla v galerii Uffizi. Ačkoliv mnohé případy známe již z 19. století, poprvé syndrom popsala italská psychiatrička Graziella Magheriniová v roce 1979.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Romantika plná krve

Strohý skotský hrad, temné vody jezera a světla reflektorů – dalo by se téměř tvrdit, že tohle je fortifikační kýč. Pevnost Eilan Donan na stejnojmenném ostrově v jezeře Loch Duich vznikla už ve 13. století na obranu proti Vikingům, současná podoba je dílem rekonstrukce v první třetině 20. století. Hrad slouží také jako vděčná kulisa filmařů: zahrál si třeba ve stylovém Highlanderovi nebo v komedii Jak ukrást nevěstu.

Zajímavosti

Škoda 420 Standard

Historie

Stres je nebezpečnější, než by se zdálo

Věda

Obsluha minometu musela být početná kvůli velké hmotnosti zbraně i munice.

Válka

Jak bude mladá surikata prospívat? To hodně záleží na výběru partnery v nepočetných surikatích komunitách.

Příroda

Nová generace hodinek Fénix 5 plus podporuje přehrávání hudby

Gadgety

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907