Upovídané útroby: Proč nám při hladu kručí v břiše?

17.06.2022 - Barbora Jelínková

Lidské tělo dokáže vyluzovat nejrůznější zvuky, přičemž v řadě případů přicházejí v ten nejméně vhodný okamžik. Leckterou trapnou chvilku umí navodit i kručení v břiše, odborně zvané borborygmus.


Reklama

Kručení v břiš je zcela přirozený důsledek trávicího procesu, při němž se pozřená potrava díky peristaltickým stahům trávicí trubice převaluje, míchá a posouvá dál.

Protože při jídle spolykáme i určité množství vzduchu, vznikají v žaludku plynové bubliny, načež se uvolňují a pronikají ven za doprovodu charakteristického zvuku. Dochází k tomu, ať je orgán právě plný, či prázdný; ve druhém případě jsou však zvuky hlasitější, proto se může zdát, že se kručení objevuje ve chvílích hladu.

TIP: Obnova kyslíku, nebo varovný signál: Proč lidé zívají?

Dohromady se v našich útrobách nacházejí až dva litry plynů, pokud však spolykáme vzduchu příliš – například ve stresu, kdy řada lidí dýchá ústy – pomůže si trávicí trakt často kromě kručení i reflexivním říhnutím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907