Upovídané útroby: Proč nám při hladu kručí v břiše?

17.06.2022 - Barbora Jelínková

Lidské tělo dokáže vyluzovat nejrůznější zvuky, přičemž v řadě případů přicházejí v ten nejméně vhodný okamžik. Leckterou trapnou chvilku umí navodit i kručení v břiše, odborně zvané borborygmus.


Reklama

Kručení v břiš je zcela přirozený důsledek trávicího procesu, při němž se pozřená potrava díky peristaltickým stahům trávicí trubice převaluje, míchá a posouvá dál.

Protože při jídle spolykáme i určité množství vzduchu, vznikají v žaludku plynové bubliny, načež se uvolňují a pronikají ven za doprovodu charakteristického zvuku. Dochází k tomu, ať je orgán právě plný, či prázdný; ve druhém případě jsou však zvuky hlasitější, proto se může zdát, že se kručení objevuje ve chvílích hladu.

TIP: Obnova kyslíku, nebo varovný signál: Proč lidé zívají?

Dohromady se v našich útrobách nacházejí až dva litry plynů, pokud však spolykáme vzduchu příliš – například ve stresu, kdy řada lidí dýchá ústy – pomůže si trávicí trakt často kromě kručení i reflexivním říhnutím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda
Revue

Síťovky se znovu dostávají do módy, přestože už nejde o klasické síťkování ani ruční práci. (foto: Profimedia)

Historie

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907