Překvapení: Uran má možná ještě dva další temné a velmi malé měsíce

26.10.2016 - Stanislav Mihulka

Chování hmoty v prstencích planety Uran naznačuje existenci dalších dvou malých měsíců

Uran -<p>Obíhají kolem Uranu ještě dva další měsíce?</p>
Uran -

Obíhají kolem Uranu ještě dva další měsíce?


Reklama

Plynné planety Sluneční soustavy „si potrpí“ na množství měsíců. Jupiter jich má 67, Saturn 62 a Uran nejméně 27. Nyní se ale ukazuje, že to nejspíš nebudou definitivní počty.

Planetární vědci Rob Chancia a Matthew Hedman z Univerzity Idaho v americkém Moscow nedávno znovu zpracovali data meziplanetární sondy Voyager 2 a objevili zvláštní vlnovité uspořádání hmoty ve 2 ze 13 rozlišovaných prstenců Uranu – v prstencích Alfa a Beta.

Podle vědců jde o projev dvou doposud neobjevených měsíců, nebo spíše měsíčků planety Uran, které obíhají blíže k planetě, než doposud známé měsíce. Pokud existují, tak by měly mít velikosti mezi 4 a 14 kilometry. V takovém případě by šlo o nejmenší měsíce Uranu, planetu Saturn obíhají ale nejméně čtyři ještě menší měsíčky.

TIP: Fakta o měsících Uranu: 216 let hledání a nových objevů

Chancia s Hedmanem se domnívají, že tyto měsíce budou tmavé. Tmavé jsou totiž i prstence Uranu, stejně jako jeho známé měsíce v této oblasti. Vědci se teď budou snažit potvrdit existenci měsíců pozorováním s Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL / STScI

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907