Překvapení: Uran má možná ještě dva další temné a velmi malé měsíce

26.10.2016 - Stanislav Mihulka

Chování hmoty v prstencích planety Uran naznačuje existenci dalších dvou malých měsíců

Uran -<p>Obíhají kolem Uranu ještě dva další měsíce?</p>
Uran -

Obíhají kolem Uranu ještě dva další měsíce?


Reklama

Plynné planety Sluneční soustavy „si potrpí“ na množství měsíců. Jupiter jich má 67, Saturn 62 a Uran nejméně 27. Nyní se ale ukazuje, že to nejspíš nebudou definitivní počty.

Planetární vědci Rob Chancia a Matthew Hedman z Univerzity Idaho v americkém Moscow nedávno znovu zpracovali data meziplanetární sondy Voyager 2 a objevili zvláštní vlnovité uspořádání hmoty ve 2 ze 13 rozlišovaných prstenců Uranu – v prstencích Alfa a Beta.

Podle vědců jde o projev dvou doposud neobjevených měsíců, nebo spíše měsíčků planety Uran, které obíhají blíže k planetě, než doposud známé měsíce. Pokud existují, tak by měly mít velikosti mezi 4 a 14 kilometry. V takovém případě by šlo o nejmenší měsíce Uranu, planetu Saturn obíhají ale nejméně čtyři ještě menší měsíčky.

TIP: Fakta o měsících Uranu: 216 let hledání a nových objevů

Chancia s Hedmanem se domnívají, že tyto měsíce budou tmavé. Tmavé jsou totiž i prstence Uranu, stejně jako jeho známé měsíce v této oblasti. Vědci se teď budou snažit potvrdit existenci měsíců pozorováním s Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: NASA / JPL / STScI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907