Téměř osmdesát let viselo abstraktní dílo v galerii vzhůru nohama – a odborníci si toho všimli teprve nedávno
Obraz New York City I z roku 1941 patří mezi nejvýznamnější díla nizozemského umělce Pieta Mondriana. Tvoří jej barevné lepicí pásky na plátně a na výstavě se objevil v roce 1945 právě v americké metropoli. Od roku 1980 visí v umělecké sbírce německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko v Düsseldorfu. Že není s obrazem něco v pořádku upozornila na konci loňského roku kurátorka Susanne Meyer-Büserová, když zkoumala dobovou fotografii zachycující vznik díla. Podle Susanne visí dílo vzhůru nohama. „Zhuštění mřížky by mělo být nahoře, jako tmavá obloha,“ řekla Meyer-Büserová listu The Guardian.
TIP: Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi
Tvrzení kurátorky potvrzuje i několik důkazů. Na obraze s podobným názvem New York City, který je vystaven v pařížském Centre Pompidou, je zhuštění čar v horní části obrazu. Ve stejné pozici ukazuje dílo i fotografie ateliéru slavného umělce, pořízená několik dní po jeho smrti v roce 1944. Obrazem se však otáčet nebude: Po více než osmi dekádách už totiž pásky příliš nedrží, a tak se s ním nemanipuluje, pokud to není vyloženě nutné.
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)