Úskalí moderního umění: Abstraktní obraz visí v galeriích 78 let vzhůru nohama

06.02.2023 - Vilém Koubek

Téměř osmdesát let viselo abstraktní dílo v galerii vzhůru nohama – a odborníci si toho všimli teprve nedávno

<p><em>New York City I</em> - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.</p>

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.


Reklama

Obraz New York City I z roku 1941 patří mezi nejvýznamnější díla nizozemského umělce Pieta Mondriana. Tvoří jej barevné lepicí pásky na plátně a na výstavě se objevil v roce 1945 právě v americké metropoli. Od roku 1980 visí v umělecké sbírce německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko v Düsseldorfu. Že není s obrazem něco v pořádku upozornila na konci loňského roku kurátorka Susanne Meyer-Büserová, když zkoumala dobovou fotografii zachycující vznik díla. Podle Susanne visí dílo vzhůru nohama. „Zhuštění mřížky by mělo být nahoře, jako tmavá obloha,“ řekla Meyer-Büserová listu The Guardian.

TIP: Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi

Tvrzení kurátorky potvrzuje i několik důkazů. Na obraze s podobným názvem New York City, který je vystaven v pařížském Centre Pompidou, je zhuštění čar v horní části obrazu. Ve stejné pozici ukazuje dílo i fotografie ateliéru slavného umělce, pořízená několik dní po jeho smrti v roce 1944. Obrazem se však otáčet nebude: Po více než osmi dekádách už totiž pásky příliš nedrží, a tak se s ním nemanipuluje, pokud to není vyloženě nutné.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907