Úspěch 3D tiskařů: Měděná replika sochy Davida je jen milimetr vysoká

23.12.2019 - Stanislav Mihulka

Nový 3D tištěný David je skoro jako miniatura od Michelangela

<p>Milimetrový David ze 3D tiskárny</p>

Milimetrový David ze 3D tiskárny


Reklama

Italský renesanční mistr Michelangelo Buonarroti by měl jistě radost. Švýcarští vědci a inženýři vyzkoušeli svůj nový postup pro 3D tisk kovových struktur v mikroměřítku a nanoměřítku právě na slavné Michelangelově soše biblického Davida, považované za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla.

Původní Michalangelův David je z mramoru. Miniaturní 3D tištěná replika je z čisté mědi. Klíčovou součástí nové technologie velice přesného 3D tisku kovu je speciální mikropipeta. S její pomocí je možné elektrochemicky nanášet rozpuštěné kovy na elektricky vodivý substrát s velmi vysokou přesností.

TIP: Nejmenší tištěný barevný obrázek na světě se téměř vejde na lidský vlas

Experiment byl velmi úspěšný a názorně předvedl kvality a možnosti 3D tisku kovových miniatur. Kovová minisocha Davida byla vytištěna najednou, bez jakýchkoliv podpůrných konstrukcí nebo šablon. Tvůrci navíc umístili data potřebná ke 3D tisku Davida na internet, kde jsou teď volně dostupná pro všechny zájemce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ETH Zürich

  • Zdroj fotografií: Giorgio Ercolano, Exaddon

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907