Úspěch ochránců přírody: Horské gorily už nejsou kriticky ohrožené

Intenzivní úsilí ochránců přírody v boji proti pytlákům i dalším rizikům pomohlo zvýšit počty horských goril přes tisícovku

15.11.2018 - Stanislav Mihulka



Gorily horské, které jsou poddruhem gorily východní, se v dnešní době vyskytují pouze na malém horském území na pomezí afrických států Konžské demokratické republiky, Ugandy a Rwandy. Žije jich tam jen velmi málo a v posledních letech se proto staly přímo symbolem ohrožených živočichů Afriky i celého světa.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) teď ale naštěstí přináší dobré zprávy. V těchto dnech změnili jejich oficiální stupeň ohrožení z „kriticky ohrožený druh“ na „ohrožený druh“. To samozřejmě neznamená, že by gorily horské byly za vodou. Ale jejich počet ve volné přírodě po dlouhé době přesáhl tisícovku, což je velký úspěch a povzbuzení pro ochranářské úsilí po celém světě.

TIP: Goril a šimpanzů žije v Africe mnohem víc: Jsou ale ve velkém ohrožení

Ještě v roce 2008 přitom odborníci odhadovali počet těchto goril ve volné přírodě na pouhých 680. Gorily horské žijí v místech, která jsou pod velkým tlakem okolních zemědělců i pytláků. Úspěch v jejich ochraně rozhodně nebyl zadarmo. Je to výsledek intenzivního úsilí organizací i jednotlivců v ochraně přírody, především pokud jde o zajišťování lékařské péče, například pro gorily poraněné návnadami, anebo provozování protipytláckých hlídek.

Gorilí populace není jedinou, která roste - dobré zprávy se týkají i plejtvákovce šedého a plejtváka myšoka. I u něj ochanáři zmírnili stupeň ohrožení z „kriticky ohroženého“ na „ohrožený“. Velikost aktuální populace těchto kytovců ochranáři odhadují na 100 tisíc dospělých jedinců.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci