Drony roznášející otrávené návnady konečně zlomily nadvládu krys nad dvěma ostrovy Galapág
Drony se dnes prosazují v mnoha oblastech lidských aktivit. Velmi intenzivní využití, pro mnohé překvapivě, nalezly v ochraně přírody. Drony mohou mapovat území s ohroženými druhy, hledat takové druhy v terénu, hlídat chráněné oblasti před pytláky či odlesňováním nebo také mohou aktivně bojovat proti invazním druhům, které dnes na řadě míst světa představují fatální hrozbu pro ohrožené organismy.
Takovým místem jsou i Galapágy. Na slavné souostroví v 19. století připluly na lodích věčně hladové krysy. Na Galapágách ale neměly přirozené nepřátele, takže se rychle rozmnožily a zahájily nelítostnou likvidaci zdejších cenných živočichů i rostlin. Vědci a ochránci přírody se s nimi snaží bojovat, ale jejich snahy byly až doposud neúspěšné.
TIP: Astronomie a ekologie spojily síly k záchraně nosorožců pomocí dronů
Teď se zdá, že díky dronům dochází ve válce s krysami ke zvratu. Od roku 2019 operují drony na Galapágách a rozmísťují tam speciální návnady s jedem. Jak v nedávném prohlášení uvedl Danny Rueda, ředitel Národního parku Galapágy, po dvou letech aktivit dronů byly ostrovy Seymour Norte a Mosquera zbaveny krys. Drony ještě pro jistotu nakladly návnady na pobřeží těchto ostrovů, aby je chránily před krysami, které by se tam mohly dostat ze sousedních ostrovů.
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)