Úspěch proti invazi: Drony vítězí nad nepůvodními krysami na Galapágách

13.07.2021 - Stanislav Mihulka

Drony roznášející otrávené návnady konečně zlomily nadvládu krys nad dvěma ostrovy Galapág

<p>Příprava dronů na akci proti krysám</p>

Příprava dronů na akci proti krysám


Reklama

Drony se dnes prosazují v mnoha oblastech lidských aktivit. Velmi intenzivní využití, pro mnohé překvapivě, nalezly v ochraně přírody. Drony mohou mapovat území s ohroženými druhy, hledat takové druhy v terénu, hlídat chráněné oblasti před pytláky či odlesňováním nebo také mohou aktivně bojovat proti invazním druhům, které dnes na řadě míst světa představují fatální hrozbu pro ohrožené organismy.

Takovým místem jsou i Galapágy. Na slavné souostroví v 19. století připluly na lodích věčně hladové krysy. Na Galapágách ale neměly přirozené nepřátele, takže se rychle rozmnožily a zahájily nelítostnou likvidaci zdejších cenných živočichů i rostlin. Vědci a ochránci přírody se s nimi snaží bojovat, ale jejich snahy byly až doposud neúspěšné.

TIP: Astronomie a ekologie spojily síly k záchraně nosorožců pomocí dronů

Teď se zdá, že díky dronům dochází ve válce s krysami ke zvratu. Od roku 2019 operují drony na Galapágách a rozmísťují tam speciální návnady s jedem. Jak v nedávném prohlášení uvedl Danny Rueda, ředitel Národního parku Galapágy, po dvou letech aktivit dronů byly ostrovy Seymour Norte a Mosquera zbaveny krys. Drony ještě pro jistotu nakladly návnady na pobřeží těchto ostrovů, aby je chránily před krysami, které by se tam mohly dostat ze sousedních ostrovů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907