Úspěšný start: Rusko-německá observatoř Spektr-RG je ve vesmíru

15.07.2019 - Stanislav Mihulka

Observatoř Spektr-RG zamířila do vesmíru. Čeká se, že by mohla objasnit tajemství temné hmoty a temné energie

<p>Observatoř Spektr-RG se dvěma rentgenovými teleskopy</p>

Observatoř Spektr-RG se dvěma rentgenovými teleskopy


Reklama

V sobotu 13. července vynesla ruská nosná raketa Proton-M do vesmíru observatoř, která bude hledat tajemství vesmíru v oblasti záření vysokých energií. Po měsících odkladů proběhl start z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu přesně podle plánu. Observatoř je ve vesmíru a její dva teleskopy se brzy pustí do práce.

Mise Spektr-RG (Spektrum-Röntgen-Gamma) je společným projektem ruské agentury Roskosmos a německé agentury DLR. Observatoř teď zamíří do Lagrangeova bodu L2, v němž se vyrovnávají gravitační síly Slunce a Země. Díky této pozici spotřebuje observatoř na svá pozorování jen minimální množství paliva. Spektr-RG čekají tři měsíce nezbytných příprav a kalibrací přístrojů. Pak pojede naostro.

Observatoř pro rentgenový vesmír

Na observatoři jsou dva rentgenové zrcadlové teleskopy. Ruský teleskop ART-XC bude pozorovat rentgenové záření o vyšších energiích až k 30 keV, zatímco německý teleskop eROSITA (Extended Roentgen Survey with an Imaging Telescope Array) byl navržený k pozorování rentgenového záření o energiích 0,5 až 10 keV. Spektr-RG nahradí svého staršího předchůdce Spektr-R, o který Rusko přišlo letos v lednu.

TIP: Poslední ruský vesmírný teleskop Spektr-R přestal komunikovat

Od observatoře Spektr-RG se čekají velké věci. Podle agentury Roskosmos by observatoř měla detekovat 100 tisíc kup galaxií, 3 miliony supermasivních černých děr, desítky tisíc galaxií s bouřlivou tvorbou nových hvězd, oblasti s vesmírnou plazmou a řadu dalších zajímavých vesmírných objektů. Teleskop by také mohl objasnit tajemství temné hmoty a temné energie, které dohromady tvoří asi 96 % vesmíru. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Roscosmos

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907