Úsvit letecké dopravy: První letušky byly výhradně zdravotní sestry

18.08.2021 - Kateřina Helán Vašků

V počátcích letectví najímaly letecké společnosti jako první letušky výhradně zdravotní sestry.


Reklama

Na úsvitu komerčních letů byla služba ve vzduchu vyhrazena pouze mužům – vůbec první „letuškou“ na světě se stal v roce 1912 Němec Heinrich Kubis na palubě vzducholodi LZ-10 Schwaben Zeppelin. Teprve s rozšířením letecké dopravy pronikaly do vzduchu i stevardky: Ellen Churchová chtěla být původně pilotkou, doba jí však ještě nepřála. Odvážná žena nakonec přesvědčila vedení firmy, že nastoupí alespoň jako letuška – argumentovala tím, že je zdravotní sestra, tudíž může v cestujících probouzet pocit bezpečí. 

TIP: Z nebe rovnou do pekla: Jak vypadala životní dráha první české letušky?

Její nápad se uchytil, a tak začaly i další společnosti postupně najímat výhradně zdravotní sestry. Zmíněná éra se uzavřela až během druhé světové války, kdy sestřičky aerolinky opouštěly a přidávaly se k armádě. Letecké firmy následně přijímaly mladé nezkušené ženy, důsledně však vyžadovaly, aby byly bezdětné a neprovdané. V případě porušení závazku jim smlouvu okamžitě vypověděly. Přísná kritéria se uvolnila až v 60. letech v rámci boje za ženská práva.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907