Úsvit letecké dopravy: První letušky byly výhradně zdravotní sestry

18.08.2021 - Kateřina Helán Vašků

V počátcích letectví najímaly letecké společnosti jako první letušky výhradně zdravotní sestry.


Reklama

Na úsvitu komerčních letů byla služba ve vzduchu vyhrazena pouze mužům – vůbec první „letuškou“ na světě se stal v roce 1912 Němec Heinrich Kubis na palubě vzducholodi LZ-10 Schwaben Zeppelin. Teprve s rozšířením letecké dopravy pronikaly do vzduchu i stevardky: Ellen Churchová chtěla být původně pilotkou, doba jí však ještě nepřála. Odvážná žena nakonec přesvědčila vedení firmy, že nastoupí alespoň jako letuška – argumentovala tím, že je zdravotní sestra, tudíž může v cestujících probouzet pocit bezpečí. 

TIP: Z nebe rovnou do pekla: Jak vypadala životní dráha první české letušky?

Její nápad se uchytil, a tak začaly i další společnosti postupně najímat výhradně zdravotní sestry. Zmíněná éra se uzavřela až během druhé světové války, kdy sestřičky aerolinky opouštěly a přidávaly se k armádě. Letecké firmy následně přijímaly mladé nezkušené ženy, důsledně však vyžadovaly, aby byly bezdětné a neprovdané. V případě porušení závazku jim smlouvu okamžitě vypověděly. Přísná kritéria se uvolnila až v 60. letech v rámci boje za ženská práva.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907