Úsvit letecké dopravy: První letušky byly výhradně zdravotní sestry

18.08.2021 - Kateřina Helán Vašků

V počátcích letectví najímaly letecké společnosti jako první letušky výhradně zdravotní sestry.


Reklama

Na úsvitu komerčních letů byla služba ve vzduchu vyhrazena pouze mužům – vůbec první „letuškou“ na světě se stal v roce 1912 Němec Heinrich Kubis na palubě vzducholodi LZ-10 Schwaben Zeppelin. Teprve s rozšířením letecké dopravy pronikaly do vzduchu i stevardky: Ellen Churchová chtěla být původně pilotkou, doba jí však ještě nepřála. Odvážná žena nakonec přesvědčila vedení firmy, že nastoupí alespoň jako letuška – argumentovala tím, že je zdravotní sestra, tudíž může v cestujících probouzet pocit bezpečí. 

TIP: Z nebe rovnou do pekla: Jak vypadala životní dráha první české letušky?

Její nápad se uchytil, a tak začaly i další společnosti postupně najímat výhradně zdravotní sestry. Zmíněná éra se uzavřela až během druhé světové války, kdy sestřičky aerolinky opouštěly a přidávaly se k armádě. Letecké firmy následně přijímaly mladé nezkušené ženy, důsledně však vyžadovaly, aby byly bezdětné a neprovdané. V případě porušení závazku jim smlouvu okamžitě vypověděly. Přísná kritéria se uvolnila až v 60. letech v rámci boje za ženská práva.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907