Úsvit robotických farmářů: Stojíme na prahu čtvrté průmyslové revoluce?

20.09.2016 - Kateřina Vašků

Revoluce v robotizaci klepe na dveře, a některá odvětví už dokonce intenzivně zasáhla. K oblastem, kde jsou její projevy nejvýraznější, patří i zemědělství. Seznamte se s nejzajímavějšími pomocníky, kteří jednou opanují pole, farmy a skleníky

Robotický kovboj -<p>Čtyřkolového robota nazvaného Rover vyvíjejí specialisté z University of Sydney: Vybavili jej množstvím klasických i infračervených kamer, senzory pro zachycení polohy či radarovým systémem umožňujícím skenovat terén. Pomocník přitom nebude zahálet ani v noci, kdy má dohlížet na březí krávy a monitorovat případné díry v plotech či narušení půdy. </p>
Robotický kovboj -

Čtyřkolového robota nazvaného Rover vyvíjejí specialisté z University of Sydney: Vybavili jej množstvím klasických i infračervených kamer, senzory pro zachycení polohy či radarovým systémem umožňujícím skenovat terén. Pomocník přitom nebude zahálet ani v noci, kdy má dohlížet na březí krávy a monitorovat případné díry v plotech či narušení půdy. 


Reklama

Čtvrtá průmyslová revoluce, na jejímž konci mají vzniknout mimo jiné „chytré továrny“ plně řízené roboty, odstartovala podle odborníků už v roce 2014. Jednou z oblastí, kde by však její dopady asi čekal málokdo, je zemědělství.

Robotičtí farmáři

Farmaření prodělává v globálním měřítku obrovské změny, jež zapříčiňuje celá řada faktorů: Patří k nim zejména stálý růst světové populace, kterou je potřeba nakrmit, soustavný pokles zaměstnanosti v zemědělství, rostoucí průměrný věk zemědělců a v neposlední řadě klimatické změny či stále se zhoršující dostupnost vody.

Na trhu se tak objevuje spousta robotů i technologií, jež precizně a efektivně zvládnou téměř každou činnost, od setí přes zavlažování až po hubení škůdců. Výrobci si od nich slibují především snížení pracovních nákladů až o 30 %, větší bezpečnost i zvýšení výnosů.

O první vlaštovku v oblasti plně automatizovaných farem se má postarat japonská firma Spread, která chce do poloviny roku 2017 otevřít ve městě Kameoka první téměř kompletně automatizovanou farmu na pěstování salátu. Lidé tam budou potřeba pouze k vysazování sazenic; o všechno ostatní – zavlažování, udržování teploty a vlhkosti i sklizeň – se postarají stroje. A podle představitelů firmy převezmou roboti v blízké budoucnosti i poslední činnost zastávanou lidmi. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907