Uzbecká Chiva: Nádherné město s otrockou minulostí

19.06.2013 - Marek Telička

V uzbeckém městě Chiva je k vidění vysoký počet výborně zachovalých historických budov, které z někdejší metropole mocného chanátu dělají muzeum pod otevřeným nebem

<p>Dostatek peněz dokáže celu ve věznici Pondok Bambu změnit v pokoj pětihvězdičkového hotelu.</p>

Dostatek peněz dokáže celu ve věznici Pondok Bambu změnit v pokoj pětihvězdičkového hotelu.


Reklama

Tento skvost islámské architektury má přitom za sebou i přes svůj poetický vzhled poměrně rušnou historii. Podle legendy město založil Šem – syn biblického Noeho. První záznamy o městě jsou ovšem doloženy až v 10. století a významu nabylo až na konci století šestnáctého, kdy se stalo hlavním městem chivského chanátu (známého také jako Chorezm). Po dlouhá léta bylo město jednou z mnoha běžných zastávek Hedvábné stezky, v 17. století ovšem vystoupilo ze stínu jako největší středoasijský trh s otroky. Jen během první poloviny 19. století zde bylo do otroctví prodáno kolem milionu Peršanů a neznámý počet Rusů. I proto, že chivští obchodníci s otroky byli postrachem jižního Ruska, byl na město v roce 1873 zahájen útok ruských vojsk. Přes zdánlivou nedobytnost desetimetrových zdí útočníci město pokořili a chanát se musel pro další roky podrobit ruské nadvládě. Až do bolševické revoluce si zachoval alespoň částečnou samostatnost, v roce 1920 se ale stal součástí krátce existující Chorezmské sovětské republiky a v roce 1924 definitivně ztratil politický význam jako součást sovětského Uzbekistánu.

Historické centrum se rozkládá na rozloze 240 hektarů a obsahuje více než 50 významných historických památek a 250 starobylých domů, většinou postavených v 18. nebo 19. století. Uchovaly se zde však i budovy postavené už ve 12. století. Vnitřní část města byla v roce 1990 zařazena do fondu světového dědictví UNESCO.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907