Bakterie dovedou leccos. A mohou být krásně barevné
Bakterie mají obvykle dost špatnou pověst. Mnohé z nich jsou ale užitečné a po jistých úpravách nám mohou pomáhat s mnoha problémy. Zvládnou vyrábět léky, čistit vodu, detekovat miny nebo třeba vyspravit beton.
TIP: Světélkující bakterie mořských hlavonožců by mohly rozsvítit noční ulice
Britští vědci navrhují, že bychom z bakterií mohli vyrábět organické, doslova živé barvy. Hodily by se k tomu flavobakterie, jejichž kolonie září jasnými kovovými barvami. Nejde přitom o barvy pigmentů. Flavobakterie jsou barevné díky mikroskopické struktuře kolonií, která specifickým způsobem odráží světlo různých vlnových délek. Funguje to stejně, jako u barev motýlích křídel nebo pavích per.
University of Cambridge, PNAS
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)