V antarktickém šelfovém ledovci Larsen C se rozevírá kolosální trhlina

23.02.2017 - Stanislav Mihulka

Během pár měsíců by mohlo dojít k odlomení ledovce o rozloze několika tisíc kilometrů čtverečních

Larsen C -<p>Trhlina v ledovci Larsen C už dosáhla šířky kolem půl kilometru</p>
Larsen C -

Trhlina v ledovci Larsen C už dosáhla šířky kolem půl kilometru


Reklama

Na severovýchodním pobřeží Antarktického poloostrova vybíhá do Weddelova moře Larsenův šelfový ledovec. Podle dostupných údajů ztratil od roku 1995 asi 75 procent ledu.

Vědci zjistili a také zdokumentovali, že se v části tohoto ledovce zvané Larsen C rozevírá ohromná trhlina. V tuto chvíli měří 175 kilometrů a její šířka se blíží k 500 metrům.

Tato trhlina by mohla vést k odlomení mohutného kusu ledovce, který by byl větší nežli americký stát Rhode Island (3 144 kilometrů čtverečních). Podle současných odhadů by k odlomení ledovce mohlo dojít  během pár měsíců.

TIP: Významná vědecká stanice v Antarktidě musí prchat před prasklinou v ledu

Když k tomu dojde, tak hladina oceánu ve skutečnosti prakticky vůbec nestoupne. Šelfový led už totiž plave na oceánu, takže se vlastně tolik nezmění. Jeho odlomení ale zřejmě zvýší odtok vody z ledovce na Antarktickém poloostrově.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: NASA/John SonntagDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907