V antarktickém šelfovém ledovci Larsen C se rozevírá kolosální trhlina

23.02.2017 - Stanislav Mihulka

Během pár měsíců by mohlo dojít k odlomení ledovce o rozloze několika tisíc kilometrů čtverečních

Larsen C -<p>Trhlina v ledovci Larsen C už dosáhla šířky kolem půl kilometru</p>
Larsen C -

Trhlina v ledovci Larsen C už dosáhla šířky kolem půl kilometru


Reklama

Na severovýchodním pobřeží Antarktického poloostrova vybíhá do Weddelova moře Larsenův šelfový ledovec. Podle dostupných údajů ztratil od roku 1995 asi 75 procent ledu.

Vědci zjistili a také zdokumentovali, že se v části tohoto ledovce zvané Larsen C rozevírá ohromná trhlina. V tuto chvíli měří 175 kilometrů a její šířka se blíží k 500 metrům.

Tato trhlina by mohla vést k odlomení mohutného kusu ledovce, který by byl větší nežli americký stát Rhode Island (3 144 kilometrů čtverečních). Podle současných odhadů by k odlomení ledovce mohlo dojít  během pár měsíců.

TIP: Významná vědecká stanice v Antarktidě musí prchat před prasklinou v ledu

Když k tomu dojde, tak hladina oceánu ve skutečnosti prakticky vůbec nestoupne. Šelfový led už totiž plave na oceánu, takže se vlastně tolik nezmění. Jeho odlomení ale zřejmě zvýší odtok vody z ledovce na Antarktickém poloostrově.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: NASA/John Sonntag

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907