V Antarktidě objevili největší systém kaňonů planety

15.01.2016 - Stanislav Mihulka

Země princezny Alžběty ukrývá kaňony o celkové délce přes tisíc kilometrů


Reklama

Antarktida vždy nebývala zmrzlou pustinou. Ještě před pár desítkami milionů let to byl vzkvétající kontinent se zvlněnou krajinou, porostlý lesy a kypící životem. Dnes je tohle všechno skryto pod děsivým ledovým příkrovem.

Geologové zamrzlý svět postupně mapují a někdy tam objeví podivuhodné věci. Ve Východní Antarktidě, v Zemi princezny Alžběty, která leží u východního pobřeží, nedávno pod ledem našli ohromný systém kaňonů, který je podle všeho dlouhý přes tisíc kilometrů a místy přes kilometr hluboký.

Uvedené míry dělají z nově objevených kaňonů největší systém kaňonů na světě. Je dvakrát větší, nežli americký Grand Canyon. Pro definitivní potvrzení jejich prvenství bude ještě zapotřebí důkladnější geofyzikální průzkum Země princezny Alžběty, šťastní objevitelé jsou si ale už teď jistí v kramflecích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Geology

  • Zdroj fotografií: Grantham Institute / Imperial College London

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907