V Antarktidě zmizelo velké jezero: Podle vědců pod ním praskl šelfový led

28.06.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Antarktida postupně praská a vytéká z ní roztátý led do oceánu. Snímky satelitu Landsat 8 ukazují jezero v Antarktidě před (vlevo) a po jeho zmizení (vpravo).</p>

Antarktida postupně praská a vytéká z ní roztátý led do oceánu. Snímky satelitu Landsat 8 ukazují jezero v Antarktidě před (vlevo) a po jeho zmizení (vpravo).


Reklama

Na velkém Ameryho ledovém šelfu, který lemuje pobřeží části Východní Antarktidy, zmizelo jezero. Jak nedávno zjistil mezinárodní tým odborníků, k náhlému zmizení jezera pod ledem došlo během antarktické zimy v roce 2019. Nešlo přitom o žádnou louži, ale o poměrně velké a hluboké jezero, které obsahovalo cca 600 až 750 milionů kubických metrů vody.

Na satelitních snímcích je jezero zřetelně patrné, na novějších je najednou pryč. Po jezeru zůstal jen útvar podobný kráteru o rozloze asi 11 kilometrů čtevrečních, pokrytý popraskaný ledem. Glaciolog Roland Warner z australské University of Tasmania a jeho spolupracovníci se domnívají, že v tomto případě došlo k prasknutí ledu pod vahou vody v jezeře a jezero prostě vyteklo do oceánu.

TIP: Objev u jižního pólu: Pod ledem v Antarktidě našli nové ohromné jezero

K podobným jevům v Antarktidě občas dochází. Obvykle na ně ale narážíme u menších ledových šelfů na Antarktickém poloostrově, kde se na ledu objevuje roztátá voda. Na Ameryho ledovém šelfu ale praskl led o tloušťce zhruba 1 400 metrů, což je poměrně nevídané. Vzhledem k postupujícímu oteplování se ale s podobnými jevy budeme zřejmě setkávat stále častěji.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907