V Arizoně zemřel pacient na mor, šlo o první případ po 18 letech
V Arizoně nedávno zemřel pacient s plicním morem. Podobná úmrtí jsou dnes sice vzácná, ale dávná hrozba apokalyptické choroby stále trvá.
Úřady státu Arizona v pátek 11. července oznámily úmrtí pacienta na mor. Jde o první takové úmrtí v dané oblasti za posledních 18 let a současně také o bolestnou připomínku, že tento postrach středověku rozhodně není záležitostí dávné minulosti, jak by se snad někdy mohlo zdát.
Mor je velmi závažná infekce, jejímž původce je bakterie Yersinia pestis. Tento patogen obvykle přenášejí blechy jako blecha morová (Xenopsylla cheopis), které se nakazí na hlodavcích, jako jsou krysy. Dříve to bývala osudová choroba s velmi vysokou úmrtností. V dnešní době zabírají na mor antibiotika, neléčená infekce má ale až 90 % smrtnost.
Dýmějový, septický a plicní mor
Po kousnutí blechou se rozvíjí dýmějový mor, známý též jako bubonická forma, kterou doprovázejí boule v oblasti mízních uzlin. Neléčený dýmějový mor má asi 30% až 60% smrtnost. Z dýmějového moru může vzniknout septický mor a při nakažení kapénkovou infekcí se může rozvinout plicní mor. Obě tyto formy, pokud nejsou léčené, znamenají téměř jistou smrt.
Právě plicní mor byl příčinou smrti pacienta z Arizony. V západní části Spojených států mor přežívá v populacích svišťů a psounů. Lidé se zde morem nakazí několikrát ročně, úmrtí ale bývají naštěstí vzácná. V jednadvacátém století v USA zahynulo na infekci morem 14 lidí. Poslední rozsáhlejší epidemie se zde odehrála asi před 100 lety.
Mor je dnes léčitelný antibiotiky, velkými dávkami po dobu 10 až 14 dní nebo i déle. Léčba ale musí být zahájena co nejdříve. Pokud u nemocného mor přejde do septické formy nebo se objeví jeho plicní forma, vyhlídky pacienta rychle klesají.
Mezi země s největším počtem případů výskytu moru v současnosti patří Demokratická republika Kongo, Madagaskar a Peru, případy se ale objevují také v Indii, střední Asii a právě v USA. Případy se obvykle vyskytují ve venkovských a zemědělských oblastech.
Nedávné úmrtí je znepokojivé, zejména proto, že se jedná o plicní formu nemoci přenášenou vzduchem, což je jediná forma, která se snadno šíří z člověka na člověka. V této fázi však neexistují žádné důkazy o dalším šíření nemoci v rámci USA.