V australském Queenslandu polapili gigantickou ropuší „Toadzillu“

26.01.2023 - Stanislav Mihulka

Zaměstnanci australského národního parku Conway objevili rekordně velkou invazní ropuchu obrovskou.

<p>Strážkyně parku Kylee Grayová objevila v severoaustralském pralesu 2,7 kilogramu těžkou ropuchu obrovskou <em>(Rhinella marina)</em>, která opravdu dělá čest svému jménu.<em> (foto: Profimedia)</em></p>

Strážkyně parku Kylee Grayová objevila v severoaustralském pralesu 2,7 kilogramu těžkou ropuchu obrovskou (Rhinella marina), která opravdu dělá čest svému jménu. (foto: Profimedia)


Reklama

Austrálie již delší dobu čelí invazi ropuchy obrovské (Rhinella marina), která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Jde o ohromný druh suchozemské žáby, která se agresivně šíří, přičemž její velikost je jednou z jejích podstatných výhod. V severoaustralském Queenslandu před několika dny odchytili jednu z nejtěžších známých ropuch tohoto druhu. Zaměstnanci příbřežního národního parku Conway tuto ropuchu, která vážila 2,7 kilogramu, pohotově pojmenovali „Toadzilla“ („toad“ je anglicky „ropucha“ a přívlastek „zilla“ odkazuje na fiktivního obřího netvora Godzillu).

Vážně jsem tomu nevěřila,popisuje Kylee Grayová, která pracuje pro ministerstvo životního prostředí a vědy Queenslandu. Nikdy jsem neviděla tak veliké stvoření. Vypadalo to jako fotbalový míč s nohama."

Nebezpečný zavlečený obr

„Toadzillu“ Kylee Grayová popsala jako ohromnou, bradavčitou a slizce hnědou ropuchu. S kolegy se domnívají, že šlo o samici, protože samice u těchto ropuch dorůstají větších velikostí než samci. Podle Guinessovy knihy rekordů je doposud nejtěžší známou ropuchou obrovskou žába nalezená rovněž v Austrálii, v roce 1991, která vážila 2,65 kilogramů.

Vzhledem k tomu, že ropuchy sežerou vše, co se jim vejde do tlamy, musela být „Toadzilla“ obávaným predátorem širokého okolí. Její dny jsou ale sečteny. Zaměstnanci parku neměli slitování a rekordní ropuchu usmrtili. Její tělo následně odeslali do muzea v Queenslandu k dalším analýzám.

TIP: Úřady státu Georgie žádají veřejnost o pomoc s velkými invazními ještěry

Ropuchy obrovské se v Queenslandu poprvé objevily v roce 1935. Žáby, které jsou dnes považovány za zavlečený a nežádoucí druh, byly do australské přírody vysazeny záměrně. Šlo o pokus redukovat populaci brouka Dermolepida albohirtum, který je známým škůdcem cukrové třtiny. Původní záměr se naplnit nepodařilo a ropuchy si zde rychle získaly dominantní postavení. Kromě toho, že ohrožují původní druhy, s nimiž soupeří o potravu, představují (díky svému jedu) smrtelné nebezpečí pro divokou zvěř. Podle ochranářů už mají ropuchy obrovské „na svědomí“ místní vyhynutí některých predátorů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907