Úřady státu Georgie žádají veřejnost o pomoc s velkými invazními ještěry

Americké úřady varují - invazní ještěři pronikající z Floridy mohou představovat ohrožení pro místní přírodu

18.05.2020 - Stanislav Mihulka



Teju pruhovaný (Salvator merianae) je ve volné přírodě rozšířen v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Paraguayi. Dospělí jedinci dosahují délky těla od 1,2 až do 1,5 metru. Jsou nenároční, odolní a zároveň překvapivě inteligentní, takže se z nich stali oblíbení domácí mazlíčci. A to přináší problémy.

Na několika místech na jižní Floridě již došlo k tomu, že tejuové buď uprchli z chovu anebo byli záměrně vypuštěni, a teď se tam úspěšně šíří jako invazní druh. Mají přitom neblahý vliv na místní přírodu, protože nadšeně sežerou cokoliv, co najdou. Rostliny, plody, vajíčka i malá zvířata. Jejich oblíbeným jídlem jsou přitom vajíčka místních ohrožených živočichů, jako jsou želvy nebo ptáci.

TIP: Lstiví hadi: Invazní bojgy hnědé létají po světě letadly

V americké Georgii si všimli, že se invazní ještěři pronikají přes jižní hranici a šíří se z Floridy. Proto úředníci a ochránci přírody žádají veřejnost, aby jim pomohla čelit tomuto exotickému riziku pro místní přírodu. Zároveň ovšem varují, že tejuové sice nejsou vůči lidem agresivní, ale jsou to velcí a až pět kilogramů vážící ještěři s mohutnými ocasem, drápy a ostrými zuby. V případě ohrožení se dovedou účinně bránit. Lidé by měli především hlásit úřadům, když se s nimi setkají, aby je pak mohli odchytit profesionálové. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Donar Reiskoffer / Wikimedia Commons


Další články v sekci