V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

Před více než 2200 lety došlo v baskickém La Hoya k nemilosrdnému útoku a zabíjení, které mělo charakter genocidy

02.10.2020 - Stanislav MihulkaVelké prehistorické sídlo La Hoya, které se nachází na území Baskicka, bylo objeveno v roce 1935. Vykopávky zde probíhají od roku 1973, ale práce postupují dost pomalu, doposud bylo odkryto jen asi 15 procent původní rozlohy sídla. Archeologický výzkum nicméně odhalil dávný masakr, po kterém zůstali mrtví na ulicích hořícího města.

Sídlo v La Hoya bylo založené v době bronzové, zhruba 1500 let před naším letopočtem a lidé zde prokazatelně žili nejméně do doby železné. Někdy mezi lety 350 a 200 před naším letopočtem se sídlo podle všeho stalo cílem velkého útoku. Teresa Fernández‐Crespo z britské University of Oxford a její kolegové ve své nedávné studii popsali nové detaily tohoto krvavého masakru.

TIP: Hromadný hrob v ruské Jaroslavli ukrýval oběti krvavého řádění Mongolů

V La Hoya bylo doposud objeveno 13 obětí, vědci jsou ale přesvědčeni, že jich ve skutečnosti může být mnohem více. Jde o muže, ženy, děti a dokonce i jedno nemluvně. Na nalezených kostrách jsou zřetelné známky brutálního usmrcení. Neznámí útočníci jim utínali hlavy, sekali končetiny a zasazovali těžké rány ostrými zbraněmi. Řada obětí byla zasažena zezadu, zřejmě na útěku. Mrtví obyvatelé sídla La Hoya byli ponecháni na ulicích a v hořících budovách.

Důvody konfliktu nejsou jasné. Podle objevených důkazů šlo nejspíše o překvapivý útok genocidního charakteru. Útočníci totiž nejprve pobili obyvatele, kteří se podle všeho příliš nebránili, a pak vše zničili, včetně domácích zvířat a zásob potravin. Zničené místo podle všeho útočníci opustili.


Další články v sekci