V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

02.10.2020 - Stanislav Mihulka

Před více než 2200 lety došlo v baskickém La Hoya k nemilosrdnému útoku a zabíjení, které mělo charakter genocidy

<p>V La Hoya bylo zatím nalezeno 13 lidských koster.</p>

V La Hoya bylo zatím nalezeno 13 lidských koster.


Reklama

Velké prehistorické sídlo La Hoya, které se nachází na území Baskicka, bylo objeveno v roce 1935. Vykopávky zde probíhají od roku 1973, ale práce postupují dost pomalu, doposud bylo odkryto jen asi 15 procent původní rozlohy sídla. Archeologický výzkum nicméně odhalil dávný masakr, po kterém zůstali mrtví na ulicích hořícího města.

Sídlo v La Hoya bylo založené v době bronzové, zhruba 1500 let před naším letopočtem a lidé zde prokazatelně žili nejméně do doby železné. Někdy mezi lety 350 a 200 před naším letopočtem se sídlo podle všeho stalo cílem velkého útoku. Teresa Fernández‐Crespo z britské University of Oxford a její kolegové ve své nedávné studii popsali nové detaily tohoto krvavého masakru.

TIP: Hromadný hrob v ruské Jaroslavli ukrýval oběti krvavého řádění Mongolů

V La Hoya bylo doposud objeveno 13 obětí, vědci jsou ale přesvědčeni, že jich ve skutečnosti může být mnohem více. Jde o muže, ženy, děti a dokonce i jedno nemluvně. Na nalezených kostrách jsou zřetelné známky brutálního usmrcení. Neznámí útočníci jim utínali hlavy, sekali končetiny a zasazovali těžké rány ostrými zbraněmi. Řada obětí byla zasažena zezadu, zřejmě na útěku. Mrtví obyvatelé sídla La Hoya byli ponecháni na ulicích a v hořících budovách.

Důvody konfliktu nejsou jasné. Podle objevených důkazů šlo nejspíše o překvapivý útok genocidního charakteru. Útočníci totiž nejprve pobili obyvatele, kteří se podle všeho příliš nebránili, a pak vše zničili, včetně domácích zvířat a zásob potravin. Zničené místo podle všeho útočníci opustili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907