V baskickém La Hoya se odehrál krvavý masakr doby železné

02.10.2020 - Stanislav Mihulka

Před více než 2200 lety došlo v baskickém La Hoya k nemilosrdnému útoku a zabíjení, které mělo charakter genocidy

<p>V La Hoya bylo zatím nalezeno 13 lidských koster.</p>

V La Hoya bylo zatím nalezeno 13 lidských koster.


Reklama

Velké prehistorické sídlo La Hoya, které se nachází na území Baskicka, bylo objeveno v roce 1935. Vykopávky zde probíhají od roku 1973, ale práce postupují dost pomalu, doposud bylo odkryto jen asi 15 procent původní rozlohy sídla. Archeologický výzkum nicméně odhalil dávný masakr, po kterém zůstali mrtví na ulicích hořícího města.

Sídlo v La Hoya bylo založené v době bronzové, zhruba 1500 let před naším letopočtem a lidé zde prokazatelně žili nejméně do doby železné. Někdy mezi lety 350 a 200 před naším letopočtem se sídlo podle všeho stalo cílem velkého útoku. Teresa Fernández‐Crespo z britské University of Oxford a její kolegové ve své nedávné studii popsali nové detaily tohoto krvavého masakru.

TIP: Hromadný hrob v ruské Jaroslavli ukrýval oběti krvavého řádění Mongolů

V La Hoya bylo doposud objeveno 13 obětí, vědci jsou ale přesvědčeni, že jich ve skutečnosti může být mnohem více. Jde o muže, ženy, děti a dokonce i jedno nemluvně. Na nalezených kostrách jsou zřetelné známky brutálního usmrcení. Neznámí útočníci jim utínali hlavy, sekali končetiny a zasazovali těžké rány ostrými zbraněmi. Řada obětí byla zasažena zezadu, zřejmě na útěku. Mrtví obyvatelé sídla La Hoya byli ponecháni na ulicích a v hořících budovách.

Důvody konfliktu nejsou jasné. Podle objevených důkazů šlo nejspíše o překvapivý útok genocidního charakteru. Útočníci totiž nejprve pobili obyvatele, kteří se podle všeho příliš nebránili, a pak vše zničili, včetně domácích zvířat a zásob potravin. Zničené místo podle všeho útočníci opustili.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907