V největším planetárním systému trvá jeden rok milion pozemských let

26.01.2016 - Martin Reichman

Vesmír často nabízí nečekané vzdálenosti a velikosti - nově objevený planetární systém je ale extrémem všech extrémů


Reklama

Dlouho to vypadalo, že planeta s označením 2MASS J2126-8140 je zkrátka bezprizorním tulákem. Nikde v dosahu se totiž nenacházela její mateřská hvězda. Teprve až velkorysejší pohled nabídl nečekané odhalení – mateřskou hvězdou planety 2MASS J2126-8140 je bilion kilometrů vzdálený červený trpaslík s označením TYC 9486-927-1. Vzdálenost planety od mateřské hvězdy odpovídá 6 900 vzdáleností Země-Slunce, nebo chcete-li je 140× větší, než vzdálenost od Slunce k Plutu. Extrémní páreček se tak stal největší známou planetární soustavou ve vesmíru.

Podle Simona Murphyho z Australian National University je planeta plynným obrem přibližně 12 až 15× větším než je Jupiter a doba za kterou obkrouží svou mateřskou hvězdu, trvá zhruba milion pozemských let. Z povrchu planety se mateřská hvězda musí jevit jen jako tečka v nekonečném vesmíru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Australian National University

  • Zdroj fotografií: University of Hertfordshire, Neil James CookDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907