Archeologové odkryli v nizozemském Tielu čtyři tisíce let starou sluneční svatyni

Záchranné archeologické vykopávky v nizozemském Tielu vedly k objevu čtyři tisíce let staré sluneční svatyně

27.06.2023 - Stanislav Mihulka



V nizozemském městě Tiel, které leží na břehu řeky Waal v provincii Geldry, se buduje nová industriální zóna. Přesněji řečeno na místě budoucí industriální zóny probíhají od roku 2016 záchranné archeologické práce. Nedávno v místě výkopových prací došlo k velmi významnému objevu, archeologové zde narazili na rozsáhlou svatyni pod širým nebem, jejíž stáří odhadují na zhruba 4 tisíce let.

Sluneční svatyně

Jde o náboženský komplex s pohřebními mohylami, jehož rozloha odpovídá velikosti čtyř fotbalových hřišť. Ve svatyni jsou celkem tři mohyly. Zdá se, že svatyně byla vybudována tak, aby Slunce o zimním a letním slunovratu přímo osvětlovalo určitá místa na hlavní mohyle.

Hlavní mohyla je největší – v průměru měří zhruba 20 metrů. Archeologové odhadují, že v mohylách této svatyně je pohřbeno nejméně 60 lidí, kteří zde byli uloženi v průběhu 800 let. Dalších 20 lidí bylo ve svatyni pohřbeno na vedlejším hřbitově, který se nachází mimo zmíněné mohyly.

Lidé se v této svatyni zřejmě po staletí scházeli v době zimního a letního slunovratu, aby sledovali, jak sluneční paprsky procházejí určenými místy a ozařují místa jejich předků, přinesené obětiny a další předměty. Podobná místa se nacházejí i jinde v Evropě, v Nizozemsku na něco podobného odborníci narazili poprvé.

TIP: Prehistorický komplex Chankillo je nejstarší solární observatoří Nového světa

Na vykopávkách v Tielu, které zahrnují i další místa než jen zmíněnou svatyni, bylo nalezeno celkem přes milion historických artefaktů, které pocházejí z dlouhého období historie, od doby kamenné až do středověku. Jedním z nejzajímavějších nálezů je zelený skleněný korálek z hlavní mohyly svatyně, jehož stáří je zhruba čtyři tisíce let. Pochází totiž z Mezopotámie, vzdálené vzdušnou čarou asi čtyři tisíce kilometrů. Kromě mezopotámského korálku zde vědci objevili i kostry zvířat, lidské lebky nebo třeba bronzový hrot kopí. Celkově archeologové v této lokalitě objevili okolo 25 000 kostních pozůstatků, 32 000 úlomků kostí, 170 000 hliněných střepů a přibližně 10 000 pazourků.


Další články v sekci