V severní Americe během uplynulých 50 let zmizely 3 miliardy ptáků

21.09.2019 - Stanislav Mihulka

Řady opeřenců v severní Americe rychle řídnou. Od roku 1970 tam poklesl celkový počet ptáků asi o 29 procent

<p>Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.</p>

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.


Reklama

Na severoamerickém kontinenty brázdí oblohu množství ptáků. Jak se ale ukazuje, jejich počty nejsou nekonečné. Podle nedávného výzkumu amerických ornitologů od roku 1970 prořídly řady amerických ptáků o zhruba 29 procent. To představuje asi 2,9 miliard jedinců ptáků, kteří dnes v severní Americe oproti době před 50 lety scházejí.

Jak badatelé uvádějí, týká se to ptáků ve všech ekosystémech, od městských zahrad až po hluboké hvozdy. Dramatický propad počtu jedinců se dnes týká celé řady skupin organismů. Ptáci jsou jedněmi z těch nejvíce viditelných, takže si toho všimnou i lidé, kteří nejsou profesionály v ochraně přírody.

TIP: Na pokraj vymření: Za posledních 20 let zmizelo 97 % monarchů stěhovavých

Intenzita vymírání ptáků v severní Americe odborníky zaskočila. U ptáků není zvláštní, že počty jedinců některých druhů klesají. Obvykle je to ale vyvážené tím, že počty jedinců jiných druhů ptáků zase v daném období stoupají, takže ptáků by mělo být vlastně stále stejně. Situace v severní Americe a zřejmě i jinde ve světě je teď ale jiná. Ptáci skutečně dramaticky v celkovém součtu ubývají.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science 

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907