V Soulu vyrostl nový super mrakodrap: Je pátý nejvyšší na světě

07.04.2017 - Martin Reichman

Nový super mrakodrap není nejvyšším na světě, přesto má v rukávu řadu rekordních statistik

Lotte World Tower, jak se nová supermoderní 554,5 metru vysoká stavba nazývá, má 123 pater. Ve 118. patře nabízí nejvyšší prosklený ochoz na světě. Procházka po něm není nic pro lidi trpící závratí – pod bezpečnostním sklem se návštěvníkům otevírá propast hluboká půl kilometru!

Prosklená vycházka ale není zdaleka posledním „nej“ nové dominanty Soulu. V 85. patře se nachází nejvýše položený plavecký bazén a budova se může pochlubit i nejrychlejším výtahem na světě. Kromě tradičních prostorů je součástí Lotte World Toweru také koncertní síň pro dva tisíce diváků, obří podmořské akvárium, několik kinosálů a obřích tržnic.

Mrakodrap, jehož výstavba odstartovala v roce 2011, je nejen nejvyšší budovou Soulu ale i celé Jižní Koreje. Architektura stavby je založena na štíhlém kuželu s jemně zaoblenými stranami a exteriér barevných oken čerpá inspiraci z korejské keramiky.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: The Skyscraper Center, Bloomberg


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907