V Soulu vyrostl nový super mrakodrap: Je pátý nejvyšší na světě

07.04.2017 - Martin Reichman

Nový super mrakodrap není nejvyšším na světě, přesto má v rukávu řadu rekordních statistik

Lotte World Tower, jak se nová supermoderní 554,5 metru vysoká stavba nazývá, má 123 pater. Ve 118. patře nabízí nejvyšší prosklený ochoz na světě. Procházka po něm není nic pro lidi trpící závratí – pod bezpečnostním sklem se návštěvníkům otevírá propast hluboká půl kilometru!

Prosklená vycházka ale není zdaleka posledním „nej“ nové dominanty Soulu. V 85. patře se nachází nejvýše položený plavecký bazén a budova se může pochlubit i nejrychlejším výtahem na světě. Kromě tradičních prostorů je součástí Lotte World Toweru také koncertní síň pro dva tisíce diváků, obří podmořské akvárium, několik kinosálů a obřích tržnic.

Mrakodrap, jehož výstavba odstartovala v roce 2011, je nejen nejvyšší budovou Soulu ale i celé Jižní Koreje. Architektura stavby je založena na štíhlém kuželu s jemně zaoblenými stranami a exteriér barevných oken čerpá inspiraci z korejské keramiky.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: The Skyscraper Center, BloombergReklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907