V supervulkánu Yellowstone je mnohem více tekutého magmatu, než jsme mysleli

08.12.2022 - Stanislav Mihulka

V supervulkánu Yellowstone se proti dosavadním odhadům nachází možná až dvojnásobně velký podíl tekutého magmatu. Bezprostřední erupce ale podle odborníků zatím nehrozí

<p>Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone</p>

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone


Reklama

Národní park Yellowstone, který se rozkládá na území amerických států Wyoming, Montana a Idaho, patří mezi nejzajímavějsí kouty světa. A také mezi ty nejnebezpečnější. Pod malebnými horkými prameny a gejzíry zde dřímá supervulkán, který během posledních dvou milionů let odpálil nejméně tři katastrofické supererupce.

Není proto divu, že je oblast Yellowstone v centru zájmu geologů, především těch z americké Geologické služby USGS a Vulkanické observatoře Yellowstone. Mezinárodní tým odborníků, který vedl geolog Ross Maguire z americké Illinoiské univerzity v Urbana Champaigni, pomocí pokročilých metod zobrazování a analýz seismických vln detailně zkoumal množství a rozložení tekutého magmatu v magmatickém krbu kaldery Yellowstone. Jde totiž o jeden ze zásadních parametrů, pokud jde o odhad doby, která zbývá do další, nepochybně opět velmi devastující supererupce. Výsledky výzkumu zveřejnil prestižní časopis Science.

Tekuté magma supervulkánu

Badatelé zjistili, že se v krbu Yellowstonské kaldery nachází podstatně více tekutého magmatu, než jsme si doposud mysleli. To není úplně dobrá zpráva a znamená to, že další ohromující erupce není až tak daleko, jak se nejspíš doposud zdálo. Vědci ovšem jedním dechem uklidňují případné obavy. Z jejich výzkumu prý rozhodně nevyplývá, že by erupce supervulkánu Yellowstone hrozila bezprostředně.

Maguire s kolegy odhadují, že se v Yellostone v tuto chvíli nachází asi 16 až 20 procent magmatu v tekuté, tedy nebezpečné podobě. Je to podstatě více než s čím pracovaly dosavadní odhady, které se většinou pohybovaly kolem 10 procent. Většina tekutého magmatu je přitom soustředěna v relativně malých hloubkách od tří do osmi kilometrů pod povrchem Yellowstone.

TIP: V Yellowstone zažili zemětřesný roj 200 zemětřesení. Katastrofa ale prý nehrozí

Odborníci přitom odhadují, že pro spuštění erupce zdejšího supervulkánu je nutné, aby obsah tekutého magmatu vzrostl na zhruba 35 až 50 procent. Předpověď doby budoucí erupce je ale stále nesmírně komplikovaná, protože ji ovlivňuje celá řada dalších faktorů, jejichž význam stále není úplně jasný.

Až vybuchne supervulkán

V případě exploze Yellowstonského supervulkánu by z mapy kompletně zmizely státy Wyoming, Idaho, Colorado, Montana a Utah. A zbytek USA by na tom nebyl o moc lépe, protože značná část vulkanického popela by nejspíš spadla na severoamerický kontinent a zničila tamní zemědělství. Obyvatelé by tak museli s následky bojovat například pomocí podzemních farem, kde sluneční svit nahrazují speciální žárovky a zářivky. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907