V Tchaj-peji se letos zazelená 21patrový lapač oxidu uhličitého

15.03.2021 - Martin Reichman

Přímo v srdci finanční čtvrti hlavního města Tchaj-wanu je těsně před dokončením výjimečná budova – 21patrový zelený mrakodrap Tao Zhu Yin Yuan má sloužit jako obří lapač oxidu uhličitého


Reklama

Budova Tao Zhu Yin Yuan (dříve označovaná také jako Zahrada Agora) je dílem pařížského architektonického studia Vincent Callebaut Architectures. Výstavba téměř sto metrů vysokého mrakodrapu, který svým vzhledem připomíná dvoušroubovici DNA, odstartovala již v roce 2013 a o pět let později byla dokončena hrubá stavba. Práce na mrakodrapu tím ale zdaleka neskončily. Podle původních plánů má budova sloužit jako obří lapač oxidu uhličitého – ročně by měla absorbovat přibližně 130 tun tohoto skleníkového plynu. Klíčovou roli v tomto úkolu má sehrát 23 tisíc keřů, stromů a dalších rostlin, vysazených na balkonech a terasách v jednotlivých patrech. Finální „zezelenání“ mrakodrapu má být dokončeno v druhé polovině tohoto roku.

TIP: Zelený super mrakodrap jako čistička vzduchu pro New York

Zelený mrakodrap patří mezi nejdražší adresy v Tchaj-peji. V každém z 20 obytných pater se nachází dva apartmány o výměře 165 m². Budova splňuje nepřísnější standardy z hlediska bezpečnosti a odolnosti vůči zemětřesení a tajfunům a je také vysoce energeticky úsporná. Díky své pozoruhodné konstrukci nabízí každé její patro mírně odlišný výhled – jednotlivá patra jsou pootočená o 4,5 stupně ve směru hodinových ručiček, takže rozdíl mezi přízemím a nejvyšším patrem činí 90 stupňů. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vincent Callebaut Architectures

  • Zdroj fotografií:

    Vincent Callebaut Architectures

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907