V USA letos hrozí extrémní sezóna klíšťat

23.06.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Spojené státy čelí rostoucím počtům klíšťat a stále větší hrozbě infekcí, které právě klíšťata přenášejí</p>

Spojené státy čelí rostoucím počtům klíšťat a stále větší hrozbě infekcí, které právě klíšťata přenášejí


Reklama

Ve Spojených státech nezápolí jen s virovou pandemií COVID-19. V řadě oblastí USA narůstají počty klíšťat a také jejich promořenost nemocemi. Experti ale varují, že americké úřady nedělají dost, aby tuto hrozbu měly pod kontrolou a mohly účinně chránit ohrožené obyvatele a domácí i hospodářská zvířata.

V USA se vyskytují především dva druhy klíšťat, která napadají lidi. Klíště jelení (Ixodes scapularis) žije hlavně na středozápadě a východním pobřeží, zatímco klíště tichomořské (Ixodes pacificus) obývá západ USA. Americké vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje, že se rozšíření těchto klíšťat neustále rozšiřuje, a že je tím pádem stále více Američanů ohroženo záludnou bakteriální lymskou boreliózou a dalšími nepříjemnými chorobami, jako je prvokem vyvolaná babezióza a bakteriální anaplazmóza (ehrlichióza).

TIP: Běžné klíště nestačí: Do Evropy přicházejí obrovská invazní klíšťata

Podle Emily Marder z americké Cornell University a jejích kolegů se infekce přenášené klíšťaty a dalšími živočichy stávají stále větším problémem. Pokud jim chceme úspěšně čelit, musíme je detailně sledovat a studovat. Přestože ale právě nemoci přenášené klíšťaty jsou v USA na vzestupu již 15 let, tak jejich výzkum a monitorování trpí chronickým nedostatkem financí. To představuje závažnou hrozbu pro veřejné zdraví. A řada dalších zemí je na tom velmi podobně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907