Ve Spojených státech nezápolí jen s virovou pandemií COVID-19. V řadě oblastí USA narůstají počty klíšťat a také jejich promořenost nemocemi. Experti ale varují, že americké úřady nedělají dost, aby tuto hrozbu měly pod kontrolou a mohly účinně chránit ohrožené obyvatele a domácí i hospodářská zvířata.
V USA se vyskytují především dva druhy klíšťat, která napadají lidi. Klíště jelení (Ixodes scapularis) žije hlavně na středozápadě a východním pobřeží, zatímco klíště tichomořské (Ixodes pacificus) obývá západ USA. Americké vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varuje, že se rozšíření těchto klíšťat neustále rozšiřuje, a že je tím pádem stále více Američanů ohroženo záludnou bakteriální lymskou boreliózou a dalšími nepříjemnými chorobami, jako je prvokem vyvolaná babezióza a bakteriální anaplazmóza (ehrlichióza).
TIP: Běžné klíště nestačí: Do Evropy přicházejí obrovská invazní klíšťata
Podle Emily Marder z americké Cornell University a jejích kolegů se infekce přenášené klíšťaty a dalšími živočichy stávají stále větším problémem. Pokud jim chceme úspěšně čelit, musíme je detailně sledovat a studovat. Přestože ale právě nemoci přenášené klíšťaty jsou v USA na vzestupu již 15 let, tak jejich výzkum a monitorování trpí chronickým nedostatkem financí. To představuje závažnou hrozbu pro veřejné zdraví. A řada dalších zemí je na tom velmi podobně.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)