V železném sevření: Které zvíře má nejsilnější stisk čelistí?

17.08.2022 - Barbora Jelínková

Zvířata s nejsilnějším stiskem dokážou vyvinout tlak zhruba třicetkrát silnější než člověk. Které zvíře má stisk čelistí nejsilnější?


Reklama

Síla, s jakou dokáže živočich skousnout, záleží na několika faktorech: Vedle vlastního čelistního svalstva, potažmo lebečních kostí, jde například o velikost zubů a pochopitelně také polykané kořisti. Výslednou hodnotu udávají zoologové v librách na palec čtvereční a vyjadřuje se pomocí tzv. čísla psí neboli ψ.

Vědci z americké Brown University v rámci jedné ze svých studií sestavili seznam nejdrtivějších zvířecích čelistí a první místa žebříčku suverénně obsadila trojice krokodýlů, konkrétně ten nilský s 5 000 ψ, následován krokodýlem mořským s 3 700 ψ a aligátorem s 2 125 ψ. Čtvrtou příčku pak zaujímá hroch a první pětici uzavírá jaguár. Oproti tomu člověk dokáže vyvinout „jen“ 162 ψ, tedy zhruba třicetkrát méně než zmínění šampioni z řad plazů.

Na stupně vítězů by se teoreticky mohl „prokousat“ žralok bílý s odhadovaným stiskem 4000 ψ. Vzhledem k tomu, že tato hodnota není podložená žádným měřením na živém exempláři, vědci žraloka do svého žebříčku nezahrnuli. 

Absolutní vítěz?

Na základě současných poznatků disponoval možná nejsilnějším čelistním stiskem obří třetihorní žralok Carcharodon megalodon. Tento obr obýval teplejší oceány v době před 16 až 1,5 milionem let a dosahoval délky přes 15 metrů. Jeho čelisti se mohly rozevřít až na výšku dospělého muže a byly plné zubů o délce téměř 20 centimetrů. Jeho hmotnost zřejmě přesáhla 50 tun, jedná se tedy o největšího dravého žraloka, jakého věda zná. 

TIP: Smrtící sevření: Které zvířecí druhy mají nejsilnější čelisti?

Dle výpočtů mohla síla stisku jeho čelistí dosáhnout fantastických hodnot 108 500 až 182 200 Newtonů! Obří žralok tedy kousal s třikrát větší silou než tyranosaurus, čtyřicetkrát vyšší silou než hyena a asi dvěstěkrát intenzivněji než člověk.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907