V zemi tisíců ostrovů: Obojživelný sovětský tank PT-76 v Indonésii

24.11.2022 - Jan Čurda

Obojživelné tanky PT-76(M) a bojové vozidlo pěchoty během cvičení indonéských ozbrojených sil

<p>Snímek z 13. května 2014 zachytil dva tanky <strong>PT-76(M)</strong> při nácviku vylodění na pláži Banongan na východě Jávy. Za nimi pluje bojové vozidlo pěchoty <strong>BMP-3F</strong>. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Snímek z 13. května 2014 zachytil dva tanky PT-76(M) při nácviku vylodění na pláži Banongan na východě Jávy. Za nimi pluje bojové vozidlo pěchoty BMP-3F. (foto: Profimedia)


Reklama

Indonésie zařadila do výzbroje první tanky PT-76 v roce 1962, námořní pěchota jich dostala 170 kusů. Po roztržce se Sovětským svazem v polovině 60. let ale musela ostrovní země zapomenout na další dodávky i náhradní díly a nezbývalo než některá vozidla kanibalizovat, aby další zůstala funkční.

TIP: Sovětský obojživelný tank PT-76: Dobrý plavec, ale slabý bojovník

V 90. letech došlo s pomocí Izraele k modernizaci zbývajících jednotek, jež zahrnovala kromě výměny elektrických zařízení také nový motor a výzbroj. Díky pohonné jednotce o výkonu 224 kW vzrostla rychlost tanku na silnici na 58 km/h. Dělo Cockerill Mk 3M-A2 ráže 90 mm a nový systém řízení palby s laserovým dálkoměrem výrazně zvýšily bojové schopnosti tanku. Tato verze dostala označení PT-76(M). Indonésie provozuje modernizované plovoucí obrněnce dodnes a chystá jejich další vylepšení s pomocí Ukrajiny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907