V zemi tisíců ostrovů: Obojživelný sovětský tank PT-76 v Indonésii

24.11.2022 - Jan Čurda

Obojživelné tanky PT-76(M) a bojové vozidlo pěchoty během cvičení indonéských ozbrojených sil

<p>Snímek z 13. května 2014 zachytil dva tanky <strong>PT-76(M)</strong> při nácviku vylodění na pláži Banongan na východě Jávy. Za nimi pluje bojové vozidlo pěchoty <strong>BMP-3F</strong>. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Snímek z 13. května 2014 zachytil dva tanky PT-76(M) při nácviku vylodění na pláži Banongan na východě Jávy. Za nimi pluje bojové vozidlo pěchoty BMP-3F. (foto: Profimedia)


Reklama

Indonésie zařadila do výzbroje první tanky PT-76 v roce 1962, námořní pěchota jich dostala 170 kusů. Po roztržce se Sovětským svazem v polovině 60. let ale musela ostrovní země zapomenout na další dodávky i náhradní díly a nezbývalo než některá vozidla kanibalizovat, aby další zůstala funkční.

TIP: Sovětský obojživelný tank PT-76: Dobrý plavec, ale slabý bojovník

V 90. letech došlo s pomocí Izraele k modernizaci zbývajících jednotek, jež zahrnovala kromě výměny elektrických zařízení také nový motor a výzbroj. Díky pohonné jednotce o výkonu 224 kW vzrostla rychlost tanku na silnici na 58 km/h. Dělo Cockerill Mk 3M-A2 ráže 90 mm a nový systém řízení palby s laserovým dálkoměrem výrazně zvýšily bojové schopnosti tanku. Tato verze dostala označení PT-76(M). Indonésie provozuje modernizované plovoucí obrněnce dodnes a chystá jejich další vylepšení s pomocí Ukrajiny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907