Václav IV. Lucemburský: Slabý král, který holdoval alkoholu

08.03.2016 - Redakce 100+1 historie

<p>Václav IV. (1361–1419) byl syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické.</p>

Václav IV. (1361–1419) byl syn Karla IV. a jeho třetí manželky Anny Svídnické.


Reklama

Václav byl synem císaře a krále Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Otec svého prvního syna zahrnoval od dětství řadou titulů a hodností. Jako sedmiletý poprvé jmenován vedle pražského arcibiskupa do čela zemské správy, od roku 1372 se účastnil politického života zcela pravidelně. Počátek Václavovy české vlády byl ve znamení kontinuity s obdobím Karlovým a Václav byl celkem aktivním panovníkem.

Nespokojenost doma i v říši

Postupně ale v říši rostla nespokojenost s nečinností římskoněmeckého krále a v roce 1394 se spojili představitelé vyšší šlechty s moravským markrabětem Joštem, přednesli králi stížnosti na nepořádky ve správě země i říše a krále zajali. Václava vysvobodil až jeho bratr Jan Zhořelecký. Na konci 90. let vznikla i v říši proti Václavovi koalice, jejíž činnost vyvrcholila v srpnu 1400 rozhodnutím o sesazení Václava IV. z německého trůnu s odůvodněním, že jde o krále „nepotřebného a nečinného i nedbalého“. Titul římského krále však Václavovi zůstal. V letech 1402–03 byl Václav vězněn z podnětu bratra Zikmunda a internován ve Vídni. Z vězení utekl a v letech 1403–1405 musel přistupovat na další a další požadavky vyšší šlechty.

Úsvit husitství

Počátek 15. století byl poznamenán rozmachem reformního hnutí. Po počáteční přízni věnované Mistru Janu Husovi se Václav IV. roku 1412 po sporu o odpustky od něho distancoval. Husova smrt v roce 1415 ani naléhání koncilu i Zikmunda, aby zasáhl proti „sílícímu kacířství“ v Českém království, už nedokázaly Václava IV. vyburcovat k jednoznačnému postoji a činnosti. Zpráva o pražské defenestraci krále silně zasáhla. Dostal záchvat mrtvice a 16. srpna 1419 zemřel.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Svět

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907