Válka limonád: Drsné dějiny perlivého osvěžení

08.05.2017 - Roman Polach

Umíte si představit horký den bez vychlazených sladkých bublinek? Ne? Nejste sami. Své by o tom mohli vyprávět už naši prapředci – historie nealkoholických nápojů se totiž začala psát již během 17. století


Reklama

První limonáda se na trhu objevila již v 17. století. Vyráběla se z vody, citronové šťávy a dochucovala se medem. V té době byla ještě bez bublinek. V roce 1676 získala pařížská Compagnie des Limonadiers monopol na prodej limonád: pouliční prodavači je nosili v nádržích na zádech a nabízeli je žíznivým Pařížanům. Anglický doktor Joseph Priestley v roce 1767 do vody přidal oxid uhličitý a vyrobil tak první perlivou vodu. Priestley je tak považován za praotce limonádového průmyslu. 

Zrození Coca-Coly

Téměř o sto let později, v roce 1886 americký lékárník John Pemberton vytvořil recept na Coca-Colu. Ta se nejprve prodávala v malé lékárně v Atlantě za pět centů, Pemberton ale za první rok vydělal jen padesát dolarů, což nepokrylo ani náklady. Z bezvýznamnosti se budoucí symbol globálního světa vyšvihl až díky atlantskému obchodníkovi Asovi Griggsi Candlerovi, kterému se za 2 300 dolarů podařilo postupně převzít celý byznys. Stal se tak prvním prezidentem firmy Coca-Cola.

TIP: Tajemství v hnědém nápoji: Je Coca-Cola karcinogenní?

Coca-Cola původně obsahovala i kokain vyráběný z listů koky. V roce 1903 byl sice z nápoje odstraněn, ale extrakt z koky (bez kokainu) se do Coca-Coly přidával i nadále. Produkovala jej společnost Stepan Company z Maywoodu v New Jersey, přičemž jde o jedinou firmu na území Spojených států s povolením listy koky dovážet a zpracovávat.

Na úspěchu Coca-Coly se pochopitelně snažili přiživit i podvodníci vyrábějící nejrůznější  napodobeniny. V roce 1915 se proto firma rozhodla vypsat designérskou soutěž na novou láhev, kterou by bylo možné jasně rozpoznat i v šeru. Soutěž vhrál Earl R. Dean, jenže první verze jeho láhve měla příliš buclatý tvar a nebyla na pásových dopravnících dost stabilní. Firma se rozhodla dnes již typicky zakulacený tvar láhve ponechat, jen jej mírně zůžila.

Mladší sestra Pepsi

Historie největšího konkurenta Coca-Coly se začala psát v roce 1898, kdy mladý lékárník Caleb Bradham během horkého léta experimentoval s různými ingrediencemi. Vznikl tak nápoj, který později proslul jako Pepsi-Cola. Zpočátku jej Bradham nabízel jen ve své lékárně.

Roční prodeje Coca-Coly v roce 1904 přesáhly milion galonů (1 galon = 3,785 litru). Roční prodeje sirupu, z něhož se ve stáčírnách vyráběla Pepsi-Cola, se vyšplhaly na sto tisíc galonů a pomalu startovala tvrdá konkurenční bitva tvrající dodnes.

7up s lithiem a Fanta ze zbytků

Jen pár týdnů před krachem na newyorské burze vznikla značka 7up. Následné otřesy ekonomiky přežila a vzkvétala – možná proto, že až do roku 1948 obsahoval nápoj sloučeninu kyseliny citronové a lithia, které stabilizuje výkyvy nálady a dnes se využívá k léčbě bipolární poruchy – známé také jako maniodepresivní psychóza. Dobové reklamy přitom nápoj doporučovaly jako vhodné pití pro děti.

Coca-Cola si získala obrovskou popularitu i v nacistickém Německu. Se začátkem války však tamním továrnám došly potřebné ingredience k výrobě. Šéf německé filiálky Max Keith proto přišel s řešením: ze zbytkových surovin, cukru a ovoce začal vyrábět nápoj Fanta, který si následně oblíbily miliony lidí. Po válce firma Coca-Cola jeho recept odkoupila a mimo USA je dnes Fanta po Cole druhou nejoblíbenější limonádou na světě.

Socialismus vrací úder

Zatímco nápoje Coca-Cola a Pepsi na Západě dominovaly, u nás zůstávaly nedostupné. Proto byl Výzkumný ústav léčivých rostlin v Praze pověřen, aby vyvinul nápoj podobného typu, jenž se měl vyrábět z tuzemských surovin. Světlo světa tak spatřil sirup Kofo, který se stal základem známé Kofoly, představené v roce 1960. Po revoluci musela Kofola čelit konkurenci jiných značek: jednak zahraničních a jednak tuzemských napodobenin. Nakonec se jediným výrobcem známého českého nápoje stala firma vlastněná řeckou rodinou Samarasových, jež sídlí v Krnově. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 13/14

  • Zdroj fotografií: Dr Pepper Museum, Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907