Valkýra a drakobijec: Co zničilo lásku Brunhildy a Siegfrieda?

27.04.2020 - Alžběta Nagyová

Statečná princezna Brunhilda je rozhodnuta provdat se jen a pouze za výjimečného muže těch nejvyšších kvalit. Takový je jediný – čestný a silný šlechtic Siegfried z rodu Vølsungů. Jenže ten ji nezíská pro sebe, ale pro jiného. A to mu přinese smrt…

<p>Ve starých severských legendách o Kriemhildě, Siegfriedovi a Brunhildě jde o lásku, moc a čest – ale hlavně o přízeň bohů!</p>

Ve starých severských legendách o Kriemhildě, Siegfriedovi a Brunhildě jde o lásku, moc a čest – ale hlavně o přízeň bohů!


Reklama

Neohroženou Brunhildu potkáváme v řadě ság germánské mytologie, kde hraje i rozdílné role. Její nejslavnější jsou však dramatické osudy Ságy o Vølsunzích, některé součásti Poetické Eddy, a již legendární Písně o Nibelunzích.

Brunhilda z Islandu a Siegfried z rodu Vølsungů

Ve Vølsunzské sáze je dcera krále Budliho Brunhilda požádána, aby rozsoudila jakýsi čestný souboj králů Hjalmgunnara a Agnara. Zvolí za vítěze Agnara, což rozhněvá boha Odina, který vždy fandil Hjalmgunnarovi. Brunhildu za její (podle mocného Odina samozřejmě nespravedlivý) soud stihne trest – promění se ve smrtelnou ženu uvězněnou na nepřístupném hradě obkrouženém ohnivým kruhem, kde musí spát, dokud se nenajde muž, který by ji osvobodil a oženil se s ní. Není to beznadějné odsouzení, ten bájný hrdina samozřejmě existuje! Je to drakobijce Siegfried, který na tajemný hrad pronikne – a jako správný rytíř ji tak zachrání. 

Siegfried je nejvýznamnějším členem slavného rodu Vølsungů. Má za sebou už četná dobrodružství. Tak například – před tím, než našel a vysvobodil Brunhildu, dokázal zavraždit draka Fafnira. Získal tak ohromné bohatství, a navíc se naučil mluvit řečí zvířat. Jenomže, jak už to tak bývá, poklad je prokletý. Dračí zlato nikomu nemůže přinést štěstí a na každého z jeho majitelů čeká brzká smrt. 

Taková trudná předpověď se přesto zdá víc než vzdálená pravdě, když statečný Siegfried krásnou Brunhildu požádá o ruku a nabídne jí kouzelný dračí prsten. Která dívka by takový zásnubní dárek nepřijala? Jen ještě chvíli musí milenci počkat, protože Siegfried musí na krátkou dobu odjet ke králi Gjúkovi, ale své nevěstě slíbí brzký návrat. 

Osudová záměna

Siegfried netuší, že Gjúkova manželka s ním má vlastní plány – touží po tom, aby se oženil s její vlastní dcerou Gudrún. Do Brunhildy bezhlavě zamilovaný Siegfried odolává, jenže pak mu královna podá nápoj zapomnění… A Siegfried zapomene na své sliby, zapomene na dívku, která na něj čeká v odlehlém hradě, zapomene na svou Brunhildu. Ožení se s Gudrún. Tím to však nekončí. Jeho tchýně má další geniální plán – její syn Gunnar se ožení Brunhildou!

Jenže její hrad je stále střežen plameny, které Gunnar nedokáže překonat. Zkouší to na svém koni, zkouší to na koni švagra Siegfrieda, ale stále bez úspěchu. Drakobijce se nakonec rozhodne bratrovi své manželky pomoci, vezme na sebe pomocí kouzla Gunnarovu podobu a pekelný kruh překoná. 

S Gunnarovou tváří Brunhildu požádá o ruku a stráví s ní tři noci – celou tu dobu mezi nimi však leží Siegfriedův meč, což znamená, že její panenství zůstává nedotčené. Ne tak magický prsten, který jí dal Siegfried k zásnubám. Teď si jej (stále s Gunnarovou tváří) bere zpět a později jej dá své manželce Gudrún… 

Divoká svatba

Na dvoře krále Gjúka se tedy slaví další svatba. Gunnar si bere Brunhildu. Během oslav však Gudrún začne provokovat a vyvolá hádku s nevěstou o to, který z mužů je statečnější. Brunhilda samozřejmě prosazuje svého Gunnara, který byl přece tak statečný, že překonal ohnivý kruh, aby se k ní dostal. Jenže ouha! Gudrún jí poví pravdu – že překážku ve skutečnosti překonal Siegfried. Šokovaná Brunhilda zjišťuje, že všechno byla jen lež… 

TIP: Pod křídly ohnivého hada: Kde se vzaly mýty o dracích?

A co víc! I Siegfried se do toho všeho probouzí z moci nápoje zapomnění a paměť se mu vrací. Ukáže se, že lež má krátké nohy a láska Brunhildy a Siegfrieda byla krutě oklamána. 

Krutá pomsta

Zklamání je matkou touhy po pomstě… Brunhilda přikáže Gunnarovi, aby proradného Siegfrieda zavraždil. Jenže Gunnar sám na to nemá dost sil, vždyť švagr je jeho obětavým přítelem! Pošle proto místo sebe svého nejmladšího bratra Guttorma. Mladík spícímu Siegfriedovi zasadí smrtelnou ránu. Brunhilda se pokusí vyvěštit další osud této nešťastné rodiny, a navíc ji trápí výčitky, a to ji tak rozesmutní, že se raději sama probodne mečem. Tak se tento příběh tedy vyprávěl na Islandu…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907