Ve Španělsku objevili extrémně vzácné pravěké ptáče z druhohor

09.03.2018 - Stanislav Mihulka

Jak žila mláďata pravěkých ptáků? Prozrazuje to výjimečně zachovalá fosilie

Pravěké ptáče -<p>Rekonstrukce objeveného ptáčete z období spodní křídy</p>
Pravěké ptáče -

Rekonstrukce objeveného ptáčete z období spodní křídy


Reklama

Fosilie pravěkých ptáčat z období druhohor jsou velice vzácné. Nedávno ale jedno takové objevili na lokalitě Las Hoyas ve Španělsku. Jde o velmi unikátní a zároveň vědecky významnou fosilii.

TIP: V jantaru se našla nacucaná klíšťata z dinosaura: Jurský park ale nebude

Ptáče žilo v období spodní křídy, asi před 127 miliony let. Měřilo 5 centimetrů a vážilo 85 gramů. Fosilie je téměř kompletní, schází jen pár kostí. Na svůj věk je fosilie pozoruhodně dobře zachovalá. Zároveň jde o jednu z nejmenších ptačích fosilií období druhohor. Vzhledem k tomu, že jde o malé mládě, je obtížné určit, k jakému náleží druhu. Nejspíše jde ale o ptáče ze skupiny enantiornitů. Fosilní ptáci v raném stádiu života jsou extrémně vzácní. Je z nich možné vyčíst cenné informace o evoluční vzniku u zárodečném vývoji ptáků.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communication

  • Zdroj fotografií: Raúl Martín

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907