Ve Španělsku objevili extrémně vzácné pravěké ptáče z druhohor

09.03.2018 - Stanislav Mihulka

Jak žila mláďata pravěkých ptáků? Prozrazuje to výjimečně zachovalá fosilie

Pravěké ptáče -<p>Rekonstrukce objeveného ptáčete z období spodní křídy</p>
Pravěké ptáče -

Rekonstrukce objeveného ptáčete z období spodní křídy


Reklama

Fosilie pravěkých ptáčat z období druhohor jsou velice vzácné. Nedávno ale jedno takové objevili na lokalitě Las Hoyas ve Španělsku. Jde o velmi unikátní a zároveň vědecky významnou fosilii.

TIP: V jantaru se našla nacucaná klíšťata z dinosaura: Jurský park ale nebude

Ptáče žilo v období spodní křídy, asi před 127 miliony let. Měřilo 5 centimetrů a vážilo 85 gramů. Fosilie je téměř kompletní, schází jen pár kostí. Na svůj věk je fosilie pozoruhodně dobře zachovalá. Zároveň jde o jednu z nejmenších ptačích fosilií období druhohor. Vzhledem k tomu, že jde o malé mládě, je obtížné určit, k jakému náleží druhu. Nejspíše jde ale o ptáče ze skupiny enantiornitů. Fosilní ptáci v raném stádiu života jsou extrémně vzácní. Je z nich možné vyčíst cenné informace o evoluční vzniku u zárodečném vývoji ptáků.

 

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communication

  • Zdroj fotografií: Raúl Martín

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907