Ve starověké nekropoli na Korsice objevili lidi pohřbené v amforách

14.05.2021 - Stanislav Mihulka

Francouzští archeologové narazili na zajímavé pohřby lidí v amforách z dob římského císařství

<p>Nalezená velká amfora s pohřbeným člověkem.</p>

Nalezená velká amfora s pohřbeným člověkem.


Reklama

Na severním pobřeží Korsiky leží městečko L'Île-Rousse (v překladu „Červený ostrov“). Toto místo je osídlené lidmi přibližně sedm tisíc let a je proto cílem zájmu archeologovů. Ti zde nedávno během vykopávek ve zdejší starověké nekropoli odkryli 40 hrobek. V některých z nich byly nalezeny lidské pozůstatky, které byly pohřbené ve velkých amforách.

V nekropoli byli pohřbeni lidé různého věku, od malých dětí až po dospělé. Pohřbívalo se tam především ve 3. až 5. století našeho letopočtu, tedy v době, kdy město bylo součástí římské říše, která tehdy postupně upadala. Archeology ihned zaujalo, že řada lidí tam byla pohřbena ve velkých amforách, tedy v nádobách, které se obvykle používali k přepravě zboží, jako byl olivový olej, víno nebo okurky.

TIP: Vzácný nález: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Podle archeologů jsou na nekropoli, včetně pohřbů v amforách, uloženi lidé, kteří žili v blízkém okolí. Vzhled amfor ukazuje na to, že pocházely ze severní Afriky. Některé z nich mohly být vyrobeny v Kartágu. Jak k tomu dodává vedoucí vykopávek Jean-Jacques Grizeaud z institutu French National Institute for Preventive Archaeological Research (INRAP), v té době zde probíhal čilí obchod, který propojoval celé Středomoří.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907