Ve starověké nekropoli na Korsice objevili lidi pohřbené v amforách

14.05.2021 - Stanislav Mihulka

Francouzští archeologové narazili na zajímavé pohřby lidí v amforách z dob římského císařství

<p>Nalezená velká amfora s pohřbeným člověkem.</p>

Nalezená velká amfora s pohřbeným člověkem.


Reklama

Na severním pobřeží Korsiky leží městečko L'Île-Rousse (v překladu „Červený ostrov“). Toto místo je osídlené lidmi přibližně sedm tisíc let a je proto cílem zájmu archeologovů. Ti zde nedávno během vykopávek ve zdejší starověké nekropoli odkryli 40 hrobek. V některých z nich byly nalezeny lidské pozůstatky, které byly pohřbené ve velkých amforách.

V nekropoli byli pohřbeni lidé různého věku, od malých dětí až po dospělé. Pohřbívalo se tam především ve 3. až 5. století našeho letopočtu, tedy v době, kdy město bylo součástí římské říše, která tehdy postupně upadala. Archeology ihned zaujalo, že řada lidí tam byla pohřbena ve velkých amforách, tedy v nádobách, které se obvykle používali k přepravě zboží, jako byl olivový olej, víno nebo okurky.

TIP: Vzácný nález: Ve východním Srbsku vykopali římský hrob s kletbami

Podle archeologů jsou na nekropoli, včetně pohřbů v amforách, uloženi lidé, kteří žili v blízkém okolí. Vzhled amfor ukazuje na to, že pocházely ze severní Afriky. Některé z nich mohly být vyrobeny v Kartágu. Jak k tomu dodává vedoucí vykopávek Jean-Jacques Grizeaud z institutu French National Institute for Preventive Archaeological Research (INRAP), v té době zde probíhal čilí obchod, který propojoval celé Středomoří.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907